Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

„Retro“ módní přehlídka otevřela výstavu Vánoce 70. a 80 let

„Retro“ módní přehlídka otevřela výstavu Vánoce 70. a 80 let

Výstava Vánoce 70. a 80. let byla včera slavnostně zahájena ve velkém sále mělnického muzea.  Na návštěvníky vernisáže čekalo překvapení v podobě „retro“ módní přehlídky.

Z „retro“ módní přehlídky
23. listopadu 2019 - 12:30

Modelkami byly samy mělnické muzejnice. Za zvuku největších hitů 70. a 80. let představily 15 modelů od společenských šatů až po šusťákovou soupravu a tričko se Sandokanem. Nakonec si celý sál zatančil na ikonickou písničku „Holky z naší školky.“

„Chtěli jsme letos výstavu představit trochu jinak, ne jen povídáním, co návštěvníci uvidí.“ Uvedla kurátorka expozice Mgr. Naďa Černá. „Na spoustu věcí si lidé pamatují a přijdou si sem zavzpomínat. Je fajn, že tuto dobu už můžeme brát s humorem a v tomto duchu se nesla vernisáž i celá výstava, která volně navazuje na dvě předchozí (Mělnické Vánoce v době první republiky, Vánoce 50. a 60. let).“


 A co tu všechno uvidíte? Vánoční stromek nazdobený skleněnými ozdobami, figurkami z čokoládových vánočních kolekcí, arabeskami, nezbytnými svíčkami, stříbrnými řetězy a pod ním?

Pro maminku kostýmek či šaty z diolenu nebo krimplenu, kosmetika Dermacol či dokonce vysněné „Fáčko“, krešlakové kozačky a kabelka nebo džíny „plísňáky“. Tatínkovi košili se špičatým límečkem, fialové sáčko nebo kazetový magnetofon? Autodráha, šlapací autíčko moskvič, kočárek na panenku s průhlednými okénky, Rubikova kostka, klik-klak nebo stavebnice Seva pro děti.  A kdo by si nevzpomněl na mončičáka?„Mnoho exponátů je zapůjčených z rodinných archivů, ze sbírky muzea je jen zlomek. Celkem nás překvapilo, kolik lidí si např. močičáky schovalo a na výstavu nám je nabízeli.“ dodala Naďa Černá. A co takhle dárky doma vyrobené z chemlonu či umělého lýka viskocel.

K vidění je i vánoční interiér mladé rodiny s obývákem a kuchyní, kde nechybí dobové nádobí  a obaly od potravin.


Pro děti jsou připraveny interaktivní aktivity: oblíbená dětská hra - obchůdek s dobovým zbožím a penězi, pexesa, Člověče, nezlob se! či stavebnice Seva.

„Tak co, zavzpomínáte si s námi?" vyzývá Kristýna Frelichová, DiS. z Regionálního muzea Mělník.

(red,stredoceskenovinky.cz,foto:rmmelnik)