Svátek má: Rostislav

Regiony

Velikost textu:

Říčany připravují velkolepé oslavy vzniku republiky

Říčany připravují velkolepé oslavy vzniku republiky

Městské slavnosti v Říčanech se v letošním jubilejním roce ponesou v duchu první republiky. Dobovou atmosféru navodí hudba, kostýmy i doprovodný program.

Říčany
29. června 2018 - 12:30

Prahu s městem Říčany spojí 9.9. několik jízd stoleté parní lokomotivy. Jízdenky jsou již v předprodeji. Masaryka na říčanském nádraží přivítají a doprovodí na náměstí členové mnoha spolků. Místní koleje ozdobí velmi vzácný exponát – originál salonní vůz TGM. Zasazena bude i památeční lípa v parku A. Švehly. Slavnosti vygradují koncertem známé rodačky Anety Langerové. Stredoceskenovinky.cz o tom informovala mluvčí města Říčany Kateřina Lauerová.

V tradičním zářijovém termínu proběhnou v Říčanech městské slavnosti. Významné výročí, které letos naše republika slaví, propojí seriál akcí počínaje právě městskými slavnostmi 9. 9. 2018. V tento den se Říčany navrátí zpět v čase do dob první republiky. Jak by asi vypadala návštěva TGM v Říčanech? Organizátoři se pokusí navodit tehdejší atmosféru - kostýmy, hudba, dobový program. Na říčanském nádraží bude po celý den vystaven originál prezidentského vagonu, který TGM dostal ke svým 80. narozeninám. Cestoval s ním nejen po vlasti a na zahraniční návštěvy, ale i za odpočinkem.

Historická parní lokomotiva, která je nepřetržitě v provozu sto let, bude spojovat hlavní město a Říčany několikrát denně. Jízdu nově rekonstruovaným vlakem oživí hudební produkce.


Okolo 13. hodiny vlakem do Říčan přijede vzácná návštěva. „Věříme, že Říčaňáci přijdou v hojném počtu přivítat státníka jemuž vděčíme za vznik samostatného Československa“ říká místostarostka Hana Špačková (Klidné město) a doplňuje „Výjimečná událost si zaslouží i výjimečnou atmosféru. Uvítáme, když i návštěvníci akce podpoří naši snahu o autenticitu a přinesou vlajky, případně přijdou dobově oblečeni“.

O oficiální přivítání se postarají spolky s dlouholetou tradicí jako hasiči, skauti, sokolové, baráčníci. Poté bude průvod pokračovat do centra města. Než však dorazí na náměstí do tábora legionářů zasadí ještě památeční lípu v parku A. Švehly. Na náměstí pak bude pekař s nůší housek, ochutnat bude možné kávu z dobového stánku a dobroty připravené restaurací Labuť. Děti se povozí na dřevěném kolotoči, vyzkouší si třeba historickou hasičskou ruční stříkačku. Ukázky přiblíží život legionářů a o jejich útrapách v první světové válce bude vypovídat i výstava ve stanu a v říčanském muzeu.

I letos bude součástí slavností přehlídka organizací pro sport a volný čas. Slavnosti vyvrcholí koncertem známe rodačky Anety Langerové, která vystoupí po skupině Javory.

Rozsah letošních městských slavností je nebývalý. K již tradičním spolupořadatelům z muzea se připojili zástupci místních spolků.

(vm, Stredoceskenovinky.cz, foto: arch.)