Svátek má: Jaroslav

Regiony

Velikost textu:

Říčany získaly pravomocné rozhodnutí na zákaz tranzitu kamionů

Říčany získaly pravomocné rozhodnutí na zákaz tranzitu kamionů

Na Říčansku začne platit zákaz tranzitu kamionů na silnicích druhé a třetí třídy. Jde například o dálniční přivaděč z Říčan a okolí na dálnici D1, tedy silnici II/101. Řidiči, kteří nemají v místě nakládku nebo vykládku, nebudou smět oblastí projíždět a hrozí jim výrazná pokuta.

Říčany kamiony nechtějí
12.květen 2017 - 12:30

Průjezd kamionů budou monitorovat a vyhodnocovat i kamery úsekového měření. Vzhledem k nedostavěnému Pražskému okruhu si právě přes Říčany zkracují cestu kamiony z celé Evropy.

Rozhodnutí o stanovení dopravního značení již nabylo právní moci. Nikdo se proti němu v zákonné lhůtě neodvolal. Zpracované komplexní řešení zahrnuje nejen Říčany, ale i další obce (viz přiložená mapa). Platit začne po umístění dopravního značení.

„Firmy, které sídlí v Říčanech, nemusí mít strach. Rozhodně ale nebudeme kamionovou spojnicí mezi Německem a Polskem, mezi Plzní a Hradcem Králové.  Kamiony patří na dálnici,“ vysvětluje starosta Říčan Vladimír Kořen (Klidné město) a dodává: „Hlavní město velmi reálně uvažuje o podobném opatření. O přípravě projektu čteme měsíc co měsíc v novinách. Nemohli jsme čekat, moc jsme nemluvili a jednali jsme.“


Město Říčany teď vybírá firmu, která rozmístí stovky značek podél silnic. Zároveň projednává infomační upozornění pro řidiče na dálnicích a silnicích prvních tříd.  

„Jde o to, aby řidiči věděli, že nemají z dálnice vůbec sjíždět a nemuseli k Říčanům zbytečně zajíždět. Na prvním kruhovém objezdu se stejně otočí.  Nicméně věřím, že si informaci spediční firmy rychle předají,“ vysvětluje radní David Michalička (Klidné město) a doplňuje ho místostarosta a krajský zastupitel Zdeněk Hraba (STAN): „Dálniční přípojka - tedy silnice II/101 je krajskou komunikací, která ale nápor kamionů evidentně nezvládá. Není na to stavěná. Musíme se o majetek odpovědně starat a opravy stojí ročně desítky milionů korun.“

I tak nákladní doprava na této komunikaci nevymizí zcela. Na území města se nachází mnohé logistické sklady a městem budou projíždět i menší nákladní auta. I proto budou na silnici 101 ve spolupráci s krajem umístěny průjezdné váhy.    

„Určitě bych chtěl poděkovat všem dotčeným správcům komunikací, Policii ČR nebo ŘSD a také projekční společnosti AF-CITYPLAN za pomoc s prosazením tohoto pro nás zásadního dopravního opatření. Předpokládáme, že z ulice mezi rodinnými domy a školou se ztratí minimálně tisíc kamionů denně,“ komentuje situaci starosta Vladimír Kořen a dodává: „Věřím, že se časem podaří prosadit i podobné opatření na Černokostelecké ulici. Tam si ale budeme muset počkat na výstavbu Pražského okruhu.“

Stredoceskenovinky.cz informovala Kateřina Lauerová, tisková mluvčí Městského úřadu Říčany.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:měú rudolf flachs)