Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Samice praturů odjely z milovické rezervace na Josefovské louky

Samice praturů odjely z milovické rezervace na Josefovské louky

Dvě samice zpětně šlechtěných praturů odchytili odborníci ze Zoologické zahrady Dvůr Králové v rezervaci velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. Zvířata pak odvezli na Josefovské louky u Jaroměře, kde se připojí ke stádu divokých koní.

Pratuři
8. října 2020 - 12:30

„Cílem rezervace velkých kopytníků v Milovicích je nejenom záchrana ohrožených druhů květin a motýlů v tomto bývalém vojenském prostoru. Snažíme se také pomáhat vzniku podobných rezervací v jiných částech České republiky tím, že jim zdarma poskytujeme naše přírůstky,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015.   

Ta se stala prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy: divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři. Přírůstky z Milovic od té doby pomohly k založení rezervací na Josefovských loukách, na Plachtě v Hradci Králové, v Dobřanech u Plzně, v Rokycanech a na Kozmických loukách na Opavsu. Pratuři jsou ale mimo Milovice zatím jen v obci Modrá na Uherskohradišťsku, kde jsou součástí unikátní expozice Živá voda. Josefovské louky tak budou teprve třetím místem v Česku, kde si tito mohutní tuři objeví.


Právě společná pastva divokých koní a praturů pomůže na Josefovských loukách ještě více zlepšit péči o vzácnou přírodu v těchto místech. „Kombinace pastvy divokých koní a turů pomáhá potlačovat některé druhy rostlin, které koně nevyhledávají. Patří mezi ně například kopřivy, které právě pratuři dokáží potlačovat,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Pastva velkých kopytníků je nejefektivnějším způsobem péče o rozsáhlé plochy krajiny. Pomáhá tak šetřit finanční prostředky na aktivní péči, která je nezbytná na malých územích, kde se ochrana ohrožených druhů neobejde bez zásahů člověka.   

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Stredoceskenovinky.cz informoval Dalibor Dostál ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:českákrajina)