Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Sbírka na zpřístupnění věže kostela sv. Jiljí pokračuje

Sbírka na zpřístupnění věže kostela sv. Jiljí pokračuje

Město Nymburk se snaží ochoz věže, ze které je skvělý výhled na celé město, opravit a otevřít veřejnosti.

Kostel sv. Jiljí - věž
12. ledna 2021 - 12:30

Kostel sv. Jiljí je ale v majetku církve a financování rekonstrukce je tím pro město problematické. Bylo nutné najít cestu. Povedlo se. Od loňska běží sbírka na financování projektu, kterou Krajský úřad Středočeského kraje nyní prodloužil o další rok. Projektovou dokumentaci zaplatil starosta města.

Souhlas se záměrem zpřístupnit věž kostela lidem vyslovil i arcibiskup pražský Dominik Duka. Církev od začátku nápad podporovala, neměla však na opravu věže finance. Pro město je zase složité hradit rekonstrukci objektu, který není jeho majetkem. Vyhlásilo tedy počátkem roku 2020 veřejnou sbírku, která má projekt „Zpřístupnění věže kostela sv. Jiljí a související úpravy Kostelního náměstí“ podpořit.

Sbírku schválil Krajský úřad Středočeského kraje a probíhala celý rok 2020. V uplynulých dnech úřad posvětil její prodloužení, a tak můžeme dále přispívat na její konto, aby se na rekonstrukci sešlo dostatek peněz. Další zdroje jsou v jednání. Nápady jsou, nyní se pracuje na jejich legislativním ukotvení. Cena rekonstrukce má činit okolo 900 tisíc korun.

Zahrada skřítka Větrníka prošla první a druhou etapou rekonstrukce

V této chvíli je podepsána mezi městem a církví smlouva o nájmu nebytových prostor věže kostela. Chyběly peníze na projektovou dokumentaci, ve sbírce se jich nesešlo dost.  Starosta města Tomáš Mach podpořil projekt osobním darem a projektovou dokumentaci v ceně 78 tisíc korun uhradil sám. Lze tedy doufat, že věž se podaří zpřístupnit už v roce 2021.

Sbírka probíhá více způsoby. Finanční prostředky lze zaslat na účet 28249-504359359/0800 u České spořitelny. Dar může poskytnout fyzická osoba i firma.  Je možné přispět také anonymně, a to hotovostí do kasiček, které jsou umístěny přímo v kostele sv. Jiljí a v Turistickém informačním centru na Náměstí Přemyslovců. Každým darem jsme blíže tomu, že se největší dominanta a srdce města kostel sv. Jiljí otevře veřejnosti a nabídne nevšední podívanou z ochozu své věže.

Středočeskénovinky.cz informovala Pavla Kukalová, tisková mluvčí, Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:Tomáš Kukal)