Svátek má: Olívie|Oliver

Regiony

Velikost textu:

Senioři na Kutnohorsku budou malovat téměř zdarma

Senioři na Kutnohorsku budou malovat téměř zdarma

Koncem února tohoto roku vznikl Nadační fond Barvy podzimu, který se zaměřuje na finanční pomoc seniorům a bude hradit osmdesát procent ceny jimi vybrané výtvarné aktivity.

Zakladatelky fondu T.Vrátilová (vlevo) a K.Brůžková
27. září 2019 - 12:30

Senior může být odkudkoli, ale navštěvovaný kurz musí probíhat v Kutné Hoře a okolí do pěti kilometrů. Od září je možné hlásit se o příspěvek.

Fond založily činorodé dámy Karin Brůžková s dcerou Terezou a Tereza Vrátilová. Karin Brůžková už výtvarné kurzy v Kutné Hoře pořádá, a právě zde se s ní seznámila Tereza Vrátilová, která na její kurzy začala docházet. K založení fondu využily právní pomoc, vše ostatní včetně webových stránek pak vytvořily svépomocí díky rodině a přátelům, které pro projekt také nadchly.


„Často si představujeme, že až budeme v důchodu, budeme si užívat a dělat to či ono. Jenže to někdy končí i tak, že člověk zůstane doma sám, občas za ním přijde nějaká návštěva a na rozvoj koníčků už nezbudou finance,“ vysvětlila motivy pro založení Brůžková.

„Také můj děda vždycky moc rád maloval, ale v důchodu už se k tomu nevrátil. Věřím, že kdyby tehdy existoval náš fond, tak by ho to motivovalo,“ dodala Vrátilová.


Kromě omezených možností rozvoje koníčků je to také osamělost, která lidi v důchodovém věku může potrápit. Díky společné tvorbě se však mohou seznámit nejen se svými vrstevníky, popovídat si a často vznikají i nová přátelství.

„Malování člověku zvedne sebevědomí a navozuje pocit seberealizace. Je prokázáno, že se vytváří nová spojení mezi levou a pravou hemisférou, a to je nejen v tomto věku velmi cenné,“ vysvětlila Vrátilová další výhody zájmových kurzů.

Aktivity, jejichž náklady mohou senioři pokrýt díky tomuto fondu, ale nezahrnují jen malování. Může se jednat i doprovodné programy s výtvarnou tématikou – například výlety do galerií spojené s výkladem, nebo přednášky o historii umění a podobně.

Všichni senioři, kteří by rádi zažádali o příspěvek, se mohou hlásit právě teď prostřednictvím webových stránek www.nfbarvypodzimu.cz nebo osobně v Atelieru pro kočku ve Vladislavově ulici 17 v Kutné Hoře každé pondělí od 15 do 19hodin.

Finanční prostředky Fondu jsou tvořeny dary dobrovolných dárců z řad jednotlivců i firem. Oblíbenou formou podpory je také teambuilding, během kterého zaměstnanci tvoří společný obraz. Jeden už proběhl koncem prázdnin ve společnosti Tost.cz z Ledče nad Sázavou k velké spokojenosti všech zúčastněných. „Je neuvěřitelné, co náš tým dokázal za jeden den. Ráno jsme měli prázdné plátno a teď nám v recepci visí krásný obraz. Už plánujeme další na zimní období,“ řekl František Vavřička, jednatel firmy.

Stredoceskenovinky.cz o celé záležitosti informovala za Nadační fond Barvy podzimu Andrea Študencová.

(vm,Stredoceskenovinky.cz, foto:Nadační fond Barvy podzimu)