Svátek má: Julie

Regiony

Velikost textu:

Seniorská obálka pomůže seniorům ve chvíli nouze

Seniorská obálka pomůže seniorům ve chvíli nouze

Středočeský kraj se hodlá připojit k projektu Ministerstva práce a sociálních věcí, v jehož rámci bude pro seniory vytvořena pro případ nouze karta I. C. E. (In Case of Emergency).

Ilustrační foto
9. listopadu 2018 - 12:30

„Tato karta, vložená do plastového obalu, obsahující datum narození, upozornění na alergie, základní nemoci seniora, užívané léky a kontakty na praktického lékaře a osoby blízké, si budou moci senioři umístit na viditelné místo v bytě. Na dveře lednice, vchodové dveře zevnitř bytu či jiné místo, které složky záchranného systému po vstupu do bytu mohou snadno zaznamenat,“ přiblížila podobu a obsah nových Seniorských obálek radní pro oblast sociálních věcí Aneta Heřmanová (ČSSD).

„Jde o užitečný projekt, který napomůže záchranářům zasahujícím v důležitých život ohrožujících situacích urychlit čas v rozhodování jak postupovat při záchraně života. Především u osamoceně žijících seniorů, kteří se dostanou do mimořádné nouze, bude takováto rychlá informace pro záchranáře užitečnou pomocí,“ dodala radní Aneta Heřmanová, která nad realizací projektu v rámci Středočeského kraje převezme záštitu.

Finanční náklady na realizaci projektu ponese Ministerstvo práce a sociálních věcí. Středočeský kraj by se na něm měl podílet 150 tisíci korunami. Půjde o náklady na výrobu plastové obálky a klipsu s magnetem pro jejich připevnění v bytě seniorů, tisku tiskopisů ICE karty a Pravidel pro vyplnění karty. Senioři získají plastové obálky s magnetem, prostřednictvím „Posezů“ – (kontaktních míst pro seniory a zdravotně postižené), prostřednictvím obcí, v nichž žijí, či prostřednictvím praktických lékařů nebo záchranné služby. S vyplněním karty budou moci pomoci blízcí či praktický lékař.

Kraj chce pokračovat v podpoře oprav kulturních památek

Schválí-li účast na projektu rovněž krajští zastupitelé, budou tiskopisy zveřejněny na webovém portálu Středočeského kraje a budou zde ke stažení zdarma. S realizací projektu je počítáno v roce 2019. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)