Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Středočeši mohou rozhodovat o 50 milionech z krajského rozpočtu

Středočeši mohou rozhodovat o 50 milionech z krajského rozpočtu

Projekt MŮJ KRAJ se dostal do další fáze. Na webu Participativního rozpočtu Středočeského kraje mohou lidé až do 15.června hlasovat pro jednotlivé projekty.

Ilustrační foto
23. května 2020 - 12:30

V přehledné Galerii je jich celkem 126. U každého si lidé mohou prohlédnout podrobný popis, fotogalerii, plánky či vizualizace a také se seznámit se zamýšleným veřejným přínosem.

Veřejnost rozhoduje celkem o 50 milionech korun z krajského rozpočtu. Hlasování Středočechů určí, které projekty budou realizovány, a které ne. O přízeň Středočechů soupeří různé projekty – od obnovy stromových alejí, přes nová dětská hřiště, vybudování osvětlení cest a sportovišť až po vytvoření odpočinkových a relaxačních zón.

„Pro mě je participativní rozpočet, když to trochu nadsadím, srdeční záležitost. Jsem moc ráda, že se podařilo celý projekt vymyslet a spustit. Nebylo to jednoduché, ale o to větší radost mám, když vidím, jak veřejnost zareagovala. Počet přihlášených projektů předčil naše očekávání a teď už je na lidech, jak rozhodnou,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Každý hlasující má k dispozici 5 kladných a 2 záporné hlasy. Jednomu projektu je možné dát maximálně dva kladné nebo jeden záporný hlas. Všechny hlasy mají stejnou váhu a volič je může, ale nemusí, použít všechny. Díky větší paletě hlasů je možné přesněji vyjádřit své preference, a dosáhnout tak v hlasování takové shody, která odráží zájem většiny hlasujících. Přijímají se samozřejmě i hlasy zaslané poštou. Na základě tohoto žebříčku budou v každém ORP a v každé velikostní kategorii přiděleny požadované finanční prostředky v pořadí od projektu, který získal nejvíce hlasů, až do vyčerpání přidělených finančních prostředků.

Mezi 126 projekty, o kterých mohou lidé až do 15. června hlasovat, je nejvíce zastoupena oblast sportu a volného času, kde je celkem 54 projektů. Následují příroda a zeleň (33), doprava (24), kultura (19), sociální služby (7), vzdělání (5), zvířata (4), senioři (2) a zbývajících 16 projektů bylo zařazeno do kategorie ostatní.


Hlasování probíhá na webu https://mujkraj.kr-stredocesky.cz/hlasovani/ až do 15. června. Jako zpestření je připravena i soutěž pro ty, kdo navštíví facebookovou stránku participativního rozpočtu. Hraje se o volné vstupenky do zábavního parku Mirakulum, o volné vstupy do krajských muzeí a galerií nebo o knižní publikace a dárkové a upomínkové předměty.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch)