Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Středočeský kraj bude více chránit některé druhy ptáků

Středočeský kraj bude více chránit některé druhy ptáků

Vedení kraje chce úplně nově vyznačit tři ptačí oblasti, aby je lidé snáze nalezli a zároveň se ochránilo tamní ptactvo.

Ilustrační foto
19.únor 2017 - 08:30
Vedení kraje proto požádá Operační program Životní prostředí o dotaci ve výši 448 900 korun bez DPH. Pokud Středočeský kraj uspěje, dostane proplacenu plnou výši uznatelných nákladů.

Nové informační a hraniční tabule získají ptačí oblasti Rožďalovické rybníky, Údolí Otavy a Vltavy a Žehuňský rybník-Obora Kněžičky. Žádost o dotaci dnes schválili krajští radní. „Šest a šedesát cedulí má pomoci při ochraně některých druhů ptáků v jejich přirozeném prostředí. Dojde ke zvýšení právní ochrany těchto území a zároveň k informování veřejnosti,“ vysvětlil snahu Středočeského kraje Ivo Šanc (STAN), radní pro oblast životního prostředí a zemědělství.


V ptačí oblasti Rožďalovické rybníky chce vedení kraje víc chránit motáka pochopa a jeřába popelavého. V údolích Otavy a Vltavy na hranicích Středočeského kraje a Jihočeského kraje se vyskytuje výr velký a kulíšek nejmenší. Ptačí oblast Žehuňský rybník-Obora Kněžičky je pak domovem pro bukáčka malého a chřástala kropenatého. 

„Tyto tři ptačí oblasti patří do evropsky významných lokalit Natura 2000,“ dodal radní Šanc.

Péči o chráněná území ukládá kraji zákon. Značení by mohlo začít v lednu 2018. Informoval Krajský úřad Středočského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch)