Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Středočeský kraj hledá nové zdroje pitné vody

Středočeský kraj hledá nové zdroje pitné vody

Po zkušenostech z léta roku 2015, kdy střední Čechy zasáhlo velké sucho, začalo vedení Středočeského kraje hledat nové zdroje pitné vody, které by nahradily vodu z vysychajících studní a možnosti, jak ji dopravit lidem.

Ilustrační foto
17.únor 2017 - 08:30

Po zkušenostech z léta roku 2015, kdy střední Čechy zasáhlo velké sucho, začalo vedení Středočeského kraje hledat nové zdroje pitné vody, které by nahradily vodu z vysychajících studní a možnosti, jak ji dopravit lidem. Hejtmanství si nechalo udělat odbornou studii, se kterou se na mimořádném jednání seznámili členové Výboru pro životní prostředí i Výboru pro hospodářský a regionální rozvoj.

Ve středních Čechách je připojeno k veřejným vodovodům 83,7 % obyvatel, což je po Plzeňském kraji nejméně v celé ČR. Studie nabízí zhruba dvě desítky řešení jak tuto situaci zlepšit a lidem zajistit kvalitní pitnou vodu. „Kraj by měl sehrát při boji se suchem jednu z hlavních rolí, právě třeba při přípravě podobných plánů a v koordinaci i metodické pomoci obcím,“ řekl na zasedání výboru Ivo Šanc (STAN), radní pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Nejzajímavějším řešením, které studie uvádí, je propojení jihočeské a středočeské vodárenské soustavy novým vodovodním řadem. Ten by měl vést v koridoru budoucí dálnice D3 na pozemcích, které by stát vykoupil při stavbě dálnice.


„Jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic probíhají. Aktuálně se domlouváme na dalším postupu. ŘSD předběžně souhlasí a má zájem se do přípravy zapojit,“ dodal radní Šanc (STAN). Do přípravy stavby by se podle něj měly významně zapojit také obce.

Nový přivaděč pitné vody z jižních Čech by měl být dlouhý 62 km. Pomocí čtyř vodojemů by měl zásobovat až 20 tisíc obyvatel v oblasti Benešovska, části Příbramska a Prahy-východ, to je zhruba 38 obcí a 201 obecních částí. Předpokládané náklady na stavbu nového dálkového vodovodního řadu jsou 600 milionů korun.


Úplná Analýza a příprava opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody na území Středočeského kraje bude uveřejněna na webových stránkách. Informoval Krajský úřad Stredoceskeho kraje.

( jv, stredoceskenovinky.cz foto:arch)