Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

Středočeský kraj podporuje projektové záměry na energetické úspory

Středočeský kraj podporuje projektové záměry na energetické úspory

Středočeský kraj počítá se dvěma balíky projektových záměrů na energetické úspory se zaručeným výsledkem s využitím metody EPC – jsou označovány jako EPC I a EPC II.

Ilustrační foto
18. června 2019 - 12:30

V současné době probíhá fáze přípravy, která zahrnuje i prověření vhodnosti použití této metody u jednotlivých objektů. Ty, u nichž se ukáže jako nevhodná, budou nahrazeny jinými budovami, které jsou ve správě kraje a jeho příspěvkových organizací.

„U šestice objektů, které jsou součástí Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře, se ukázalo, že nejsou vhodné pro realizaci energetických úspor metodou EPC. Z balíčku 120 budov v rámci EPC II se proto přesune šest budov do EPC I. Konkrétně jde o objekty patřící do komplexu Oblastní nemocnice Mladá Boleslav,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast financí a evropských fondů Gabriel Kovács (ANO 2011).


Aby byl kompletní i projektový záměr EPC II, budou do něj podle rozhodnutí Rady Středočeského kraje zařazeny nové objekty (i v tomto případě jich bude šest). Jedná se o budovy spravované SOU a PŠ Kladno – Vrapice, SOŠ a SOU Hořovice a Domovem Jílové, poskytovatelem sociální služeb. Projekty budou připravovány do výzvy č. 121 Operačního programu Životní prostředí v předpokládané výši dotace 50 %. Na kofinancování výdajů projektů je zvažována možnost čerpání půjčky ze Státního fondu životního prostředí.


Metoda EPC spočívá v tom, že se náklady (například na zateplení budov) neproplácejí hned, ale až zpětně ze skutečně dosažených energetických úspor, ke kterým se dodavatel zavázal.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.kú)