Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Středočeský kraj se podílí na záchraně pstruha obecného potočního

Středočeský kraj se podílí na záchraně pstruha obecného potočního

Na 11 tisíc malých pstruhů obecných potočních rybáři vypustili do říček na Mnichovohradišťsku, Příbramsku, Mělnicku i Benešovsku.

Vypouštění násady
25. května 2023 - 12:30

Jde o další plánovanou podporu stávající populace pstruha obecného a její rozvoj v rybářských revírech ve Středočeském kraji. Projekt Českého rybářského svazu podpořili krajští radní loni v září a schválili poskytnutí dotace ve výši 150 000 korun na nákup násady.

„Pstruh obecný potoční býval běžnou rybou, která bohužel z vodních toků mizí. Možnou záchranou druhu je opakované vysazení nové násady. Právě touhle cestou se vydal Středočeský územní svaz Českého rybářského svazu ve spolupráci se Středočeským krajem. V regionu je několik vhodných lokalit, kde by nová populace pstruha měla dobře prosperovat. Dohromady bylo vypuštěno zhruba 11 000 kusů pstruha,“ uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Lokality byly vybrány s ohledem na vhodné podmínky. Tou nejdůležitější je celoroční dostatek vody. Ideální stav každé vyvážené populace spočívá v zastoupení všech věkových ročníků daného druhu. Rybáři proto postupně během několika let vysadí roční a dvouletou násadu o minimální kusové velikosti 15 cm. Tím by mělo dojít k vytvoření reprodukceschopného generačního hejna pstruha obecného potočního.„Středočeský kraj spolupracuje na zachování populací původních druhů a vyváženého společenstva ryb dlouhodobě. V minulých letech se podporovaly populace reofilních ryb, nyní je to pstruh obecný potoční. Věřím, že projekt, který potrvá do roku 2024, přispěje ke stabilizaci a rozšíření tohoto druhu v našem regionu,“ uzavřela Jana Skopalíková.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz kú)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: