Svátek má: Iva

Regiony

Velikost textu:

Středočeský kraj úspěšně nakoupil energie na příští rok

Středočeský kraj úspěšně nakoupil energie na příští rok

Středočeský kraj na burze PXE úspěšně nakoupil pro příspěvkové organizace, nemocnice a budovu krajského úřadu energie na příští rok, a to za vládou zastropované ceny.

Ilustrační foto
18. listopadu 2022 - 12:30

Náklady včetně nemocnic (s DPH) za plyn a elektrickou energii na rok 2023 při zastropovaných cenách předběžně činí 1,3 miliardy Kč (s nemocnicemi).  Součástí smlouvy je totiž i možnost nákupu energií za spotové ceny v případě, že dosáhnou nižší hodnoty, než je cena zastropovaná. V okamžiku, kdy spotová cena bude v průběhu období nižší, může tak dojít ke korekci celkové sumy.

Středočeský kraj má již od roku 2011 zaveden systém centrálního nákupu energií, kdy na pokrytí nákladů na provoz organizací a budov v majetku Středočeského kraje se poskytuje každé organizaci paušální částka, ve které jsou zahrnuty náklady na provoz, údržbu, energie, služby apod. Pro příští rok došlo poprvé k nákupu energií také pro krajské nemocnice.

„Mám velikou radost, že se nám dnes podařilo energie na příští rok nakoupit. S nákupem na burze byl dlouhodobě vzhledem k omezeným nabídkám značný problém. Energie téměř nebylo možné nakoupit, navíc když jsme si v srpnu nechali dělat nabídku na veškeré potřebné energie, vyplynulo z ní, že bychom za ně zaplatili 1,6 miliardy korun, a to bez nemocnic. Dnes se nám díky zastropování podařilo nakoupit za značně nižší sumu, navíc v případě, že spotové ceny budou v průběhu času nižší, dojde k revizi celkové částky směrem dolů,“ vysvětluje radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák. Dodavatelem energií (plynu i elektrické energie) pro rok 2023 bude společnost ČEZ ESCO.

Návrh rozpočtu na rok 2023, zohledňuje inflaci i růst cen energií

V loňském roce (2021) utratil Středočeský kraj za energie 295 milionů korun. Aktuální předpoklad cen energií za rok 2022 je stanoven na 690 milionů Kč (bez nemocnic). Přesná výše za rok bude zřejmá až po vyúčtování všech záloh za tento rok.

Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
25%
Ne
transparent.gif transparent.gif
50%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%