Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Středočeský kraj vypisuje druhé kolo kotlíkových dotací

Středočeský kraj vypisuje druhé kolo kotlíkových dotací

Na zlepšení ovzduší ve středních Čechách přispěje Středočeský kraj prostřednictvím dotací z EU téměř 52 miliony korun. Tentokrát již nebude možné žádat o příspěvek na pořízení kotle na uhlí.

Ilustrační foto
8.březen 2017 - 12:30

Zastupitelstvo kraje na svém jednání 7. března odsouhlasilo vyhlášení II. kola krajské výzvy programu s názvem „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji 2015-2018“. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

Program takzvaných kotlíkových dotací ve středních Čechách kraj realizuje ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR.

„Majitelé rodinných domů mohou v našem kraji čerpat příspěvek na výměnu zdrojů tepla na pevná paliva až do roku 2018. Celkem jsme pro tento účel získali z Operačního programu Životní prostředí navýšení o 10 procent z původní alokace, tj. 51,78 milionu korun,“ informovala Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje (Ano 2011).


Dotační program a výzva bude nyní zveřejněna na úřední desce. Občané budou o dotaci moci žádat zhruba v polovině měsíce dubna.

„Proti předchozím výzvám se tentokrát podmínky pro získání dotace poněkud mění. Peníze musí být podle Evropské komise použity pouze na zdroje využívající obnovitelné zdroje energie, tedy na tepelná čerpadla nebo i na kotle na tuhá paliva, které ale spalují výhradně biomasu. Na rozdíl od prvního kola kotlíkových dotací je nyní vyjmuta možnost pořídit si dotovaný uhelný kotel, plynový kotel nebo kotel kombinovaný, v němž je možné topit vedle obnovitelného paliva také palivem fosilním. Nebude tak možné již žádat o doposud hojně dotované kombinované kotle na uhlí a dřevní pelety,“ upozornil Ivo Šanc, radní Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství (STAN).

„Z vlastní zkušenosti vím, že na znečištění ovzduší zejména v menších obcích a městech se nejvíce podílejí lokální topeniště. Tedy sousedé, kteří mají zastaralé kotle na uhlí. Očekávám, že o kotlíkové dotace určené na pořízení nových ekologických zdrojů tepla bude opět velký zájem a program tak pomůže zlepšit životní prostředí ve středočeských městech a obcích,“ doplnila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch)