Svátek má: Miroslav

Regiony

Velikost textu:

Středočeští hygienici loni řešili 93.373 případů nákazy Covid-19

Středočeští hygienici loni řešili 93.373 případů nákazy Covid-19

Od března 2020 se celý svět potýká s pandemií onemocnění Covid-19 způsobeného novým koronavirem. Jednu z klíčových rolí při snaze zvládnout tuto situaci a zmírnit šíření viru hrají krajské hygienické stanice.

Ilustrační foto
14. ledna 2021 - 12:30

Právě krajské hygienické stanice provádějí tzv. epidemiologické šetření, v posledním roce známé spíše pod pojmem „trasování“, kdy na základě informací od Covid pozitivních pacientů vyhodnocují a  dohledávají jejich rizikové kontakty, kterým je následně nařízena karanténa, aby se šíření onemocnění co nejvíce zabránilo. KHS Středočeského kraje shrnuje situaci za uplynulý rok.

„V loňském roce bylo v našem kraji diagnostikováno 93 373 případů nákazy Covid-19, přičemž aktivních případů bylo k 31. prosinci 15 079 a došlo bohužel také k 1 164 úmrtím,“ popisuje ředitel KHS Tomáš Vodný a pokračuje: „Od poloviny března čelí naši zaměstnanci dosud největší výzvě v historii hygienické služby, jejich nasazení je maximální a tlak ze strany médií i veřejnosti obrovský. Přesto svou práci i po téměř roce dělají poctivě, zapáleně a stále ještě rádi, za což jim patří velký dík a obdiv.“

První potvrzený případ nákazy koronavirem se ve Středočeském kraji objevil 7. 3. 2020. Jednalo se o  import onemocnění z Itálie, konkrétně z Val Gardeny. První případy bezprostředně souvisely s cestováním, respektive s návratem našich občanů z rizikových zemí, kde trávili jarní prázdniny. Již koncem března se však začali objevovat pacienti, kteří cestovatelskou anamnézu neměli a ani nepřišli do kontaktu s nikým, kdo se z ciziny vrátil. V této chvíli se ale dařilo u jednotlivých případů dohledat zdroj nákazy a jejich kontakty úspěšně izolovat. I díky zavedeným protiepidemickým opatřením (např. uzavření škol, restaurací, divadel, kin, galerií, muzeí, sportovišť i podniků) a prakticky celorepublikové karanténě neměli totiž lidé tolik kontaktů, většinou šlo o 3, maximálně 4 na osobu.

Na začátku léta došlo k uvolnění protiepidemických opatření a situace v kraji byla poměrně klidná. Denní nárůsty případů se pohybovaly v desítkách, některé dny byly přírůstky i nulové. Objevovala se lokální ohniska, nejčastěji ve firmách. Stále se ale dařilo nacházet zdroj nákazy a ohnisko ohraničit. Nejen Středočeský kraj, ale celou republiku poznamenal například výskyt onemocnění v pražském klubu Techtle Mechtle, odkud byla nákaza rozšířena téměř do všech krajů. Na konci léta došlo také k vysokému počtu nakažených na kurzech pořádaných vysokými školami před nástupem studentů do 1. ročníku. Přestože ve Středočeském kraji jsou pouze 3 vysoké školy, dojíždějí vysokoškoláci studovat většinou do Prahy, kde byl v té době zaznamenáván nejvyšší výskyt onemocnění v ČR.

Celorepublikově zavedlo Ministerstvo zdravotnictví ČR také tzv. Semafor, který určoval, jaká je epidemiologická situace v jednotlivých krajích. Ta se v průběhu léta začala ve Středočeském kraji zhoršovat, z bílého přes zelený jsme přešli do oranžového a nakonec i do červeného stupně Semaforu. Vydali jsme postupně několik nařízení upravujících protiepidemická opatření na úrovni kraje, ale i jednotlivých okresů, spočívající například v omezení návštěv a povinnosti nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb, povinnosti nošení roušek na venkovních hromadných akcích a v září potom v zákazu osobní přítomnosti studentů vysokých škol při výuce. V celé zemi byla v září opět zavedena plošná protiepidemická opatření, spočívající zejména v rozšíření míst, kde byla povinnost nosit zakrytá ústa a nos.

Na začátku podzimu pak začalo v kraji stále častěji docházet ke komunitnímu přenosu viru, kdy se nám postupně až u více než poloviny případů nepodařilo dohledat zdroj nákazy. Denní nárůsty pozitivních začaly překračovat tisícovku a nejčastějším ohniskem nákazy se stávaly školy. V polovině října došlo k plošnému zpřísnění protiepidemických opatření, znovu se uzavřely školy, restaurace nebo sportovní a kulturní akce. Začátkem listopadu byl v kraji nejvyšší výskyt onemocnění Covid-19 zaznamenán v zařízeních sociálních služeb a lůžkových zdravotnických zařízeních poskytujících dlouhodobou péči, což souviselo mimo jiné s plošným testováním jejich zaměstnanců a klientů.

Ministerstvem zdravotnictví ČR byl 13. 11. 2020 představen protiepidemický systém PES, který má 5 stupňů podle míry rizika. V první polovině prosince došlo k uvolnění, PES ukazoval po dobu 14  dní stupeň číslo 3, poté ale opět stoupl a rok 2021 jsme přivítali ve stupni číslo 5, což znamená zejména povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách a ve vybraných prostorách venkovních, uzavření škol s výjimkou 1. a 2. třídy ZŠ a speciálních škol, zákaz kulturních a sportovních akcí, uzavření obchodů s výjimkou potravin, drogerie, krmiv pro zvířata apod., a také zákaz vycházení od 21:00 do 5:00 hod.

Od 16. 12. 2020 existuje pro všechny občany možnost otestovat se na Covid-19 prostřednictvím antigenních testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Na testy může jít každý opakovaně, nejdříve však za 5 dní. Antigenní testování ve Středočeském kraji probíhá na 23 odběrových místech.



Naději na zlepšení nepříznivé epidemiologické situace nabídne až dlouho očekávané očkování, které bylo v České republice zahájeno 27. 12. 2020. V průběhu letošního roku, jak se bude v jeho důsledku postupně rozšiřovat počet osob vůči nákaze imunních (ideálně až 70 % populace), by mělo být dosaženo kýženého stavu kolektivní imunity, který nám všem umožní vrátit se k běžnému způsobu života bez omezení.

Stredoceskenovinky.czinformovala Dana Šalamunová, MBA, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.)