Svátek má: Liliana

Regiony

Velikost textu:

Studené Velikonoce? Požehnání pro zloděje v chatových osadách

Studené Velikonoce? Požehnání pro zloděje v chatových osadách

Už druhý rok si budeme užívat prodloužené velikonoční svátky. Jenže letos to podle předpovědi vypadá spíše na mírný návrat zimy než pokračování jara v rozpuku.

Ilustrační foto
15.duben 2017 - 12:30

Naše chaty a chalupy tak pravděpodobně zůstanou čtyři dny opuštěné - a to i přes to, že dobrá polovina lidí je již o předchozích slunečných víkendech odzimovala. Stanou se tak snadným terčem zlodějů. V České republice je více než 420 tisíc chat a chalup, ročně jich je vykradeno kolem 2000. Zloději jen v loňském roce způsobili škody překračující 34 milionů korun. Ze sumy byl zajištěn jen její nepatrný zlomek – asi 135 000 korun. Objasněna byla necelá třetina nahlášených případů.

Zloději se již tradičně zaměřují na chatové osady, ale také předem vytipované objekty ve vsích nebo zahrádkářských koloniích. Díky studenému počasí mají totiž výrazně vyšší šanci, že rekreační osady budou prázdné. Také roste šance na vyšší lup – právě ve formě sezonní výbavy, kterou leckteří majitelé zavezli už o předchozích víkendech. Na pozoru by se měli mít majitelé chat a chalup v lokalitách, které mají zloději nejvíc v oblibě - především ve středních Čechách, na Karlovarsku nebo v Jizerských horách a jejich podhůří.

„Nejkrizovější může být sobotní odpoledne a noc ze soboty na neděli – pokud zloděj narazí na odzimovaný, ale prázdný objekt, může si být téměř jistý, že jeho majitel již na svátky nedorazí,“ všímá si Jan Krupíř, specialista na zabezpečení objektů a autor edukačního webu Zamcenydum.cz. „Recidivisté, kteří stojí asi za třetinou všech případů, dokáží takové objekty bezpečně vytipovat. Navíc si všimnou jejich bezpečnostních nedostatků a nemají pak problém vrátit se kdykoli znova pro další lup, třeba i za pár měsíců v průběhu sezony.“


Krupíř doporučuje s kompletním znovuuvedením chaty nebo chalupy do provozu ještě počkat a veškerý cennější majetek na ní zatím nenechávat. Podle Jitky Vozábové, specialistky ze společnosti TOKOZ, největšího českého výrobce zámků a kování, se u chat a chalup investice do zabezpečení v průběhu let takřka nezvyšuje. Majitelé ho podceňují anebo na sofistikovanější způsoby zcela rezignovali.

„Přitom není třeba investovat do zabezpečení hned desetitisícové sumy. Doslova se zhodnotí každá investovaná stokoruna. Zkušeného zloděje dokáže varovat už jen kvalitní zámek na dveřích. Dobře ví, že jeho překonání by zabralo čas a vytvořilo hluk, který by ho mohl prozradit. Proto dá často přednost raději hůře zabezpečeným objektům,“ zakončuje Vozábová.

Pokud po svátcích majitel zjistí, že došlo k vloupání, měl by podle rad Policie ČR do objektu vstupovat minimálně a ihned zavolat hlídku. Každý vstup do objektu, snaha uklidit rozházené věci nebo opravit vylámané okenice či dveře by znesnadnilo vyšetřování. Každé porušení stop totiž výrazně snižuje šanci na dopadení pachatele a získání lupu zpět.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)