Svátek má: Gabriela

Regiony

Velikost textu:

V divadle a kině využívají nucené uzavření k práci řemeslníků

V divadle a kině využívají nucené uzavření k práci řemeslníků

Nymburské vyhlášené kulturní stánky zůstaly v rámci protiepidemických opatření uzavřené pro diváky. Netěší to nikoho z nás. Má to jedinou pozitivní stránku, a to je dostatek času i prostoru k pracím, které za běžného provozu nejsou možné.

Nymburské Kino Sokol - opravy
21. ledna 2021 - 12:30

Kino vyřešilo problém s nevyhovujícími toaletami, divadlo se zbavilo ošuntělých potahů v prvních řadách.

Nymburské Kino Sokol má za sebou první etapu rekonstrukce. Dlouho kritizované nevábné záchody dostaly nový kabát s obklady decentní šedivé a bílé barvy. Dveře ke kabinkám mají jednotící nápaditý potisk z filmových plakátů. Prostor si zachoval svůj retro styl. Ovšem nejdůležitější je fakt, že zvelebení interiérů předcházela rekonstrukce odtokové kanalizace a zrušení nevyhovujícího septiku. Kino se s dlouhodobě potýkalo s častým zápachem, který zasahoval nejen sociálky, ale šířil se i dalšími prostory pro diváky. To je naštěstí minulostí. Náklady na opravy se přiblížily 300 tisícům korun. Nyní je na řadě druhá etapa rekonstrukce. Na základě aktuálního vyhovujícího posudku statiky balkónů probíhá výběrové řízení na zvýšení zábradlí, aby balkóny odpovídaly současným bezpečnostním předpisům a mohly být využívány pro běžný provoz v kině.

„Třetí etapa se následně bude týkat přímo hlavního sálu. Půjde o nové čalounění všech křesel, úpravu pódia a opravu poškozených vnitřních omítek,“ informuje ředitel Nymburského kulturního centra Ladislav Langr o dalších plánech s kinem.

Sbírka na zpřístupnění věže kostela sv. Jiljí pokračuje

Také v Hálkově divadle se nezahálí. Během první poloviny ledna se uskutečnilo velmi potřebné přečalounění vybraných sedadel v hledišti divadla. Především v prvních dvou řadách byl stav sedadel žalostný. Látka potrhaná a polstrování zničené. Na začátek divadelní sezóny zaměstnanci provizorně našili na sedadla návleky, které měly zabránit dalšímu výraznému ničení. Vzhledem k uzavření divadla bylo nakonec možné řešit havarijní stav náročnějším zásahem. V rozpočtu města se našly finance na přečalounění třiačtyřiceti sedadel v prvních dvou řadách před jevištěm. Cena opravy činila 120 tisíc korun za demontáž, opravu a ukotvení sedadel na původní místo.

„Čalounické práce provedl velmi precizně a rychle pan Fedačka ze Sadské. Děkujeme městu za investici a věříme, že se brzy do sedadel budou moci usadit první diváci,“ uvedl ředitel divadla Jaroslav Kříž.

Středočeskénovinky.cz informovala Pavla Kukalová, tisková mluvčí, Městský úřad Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:Tomáš Kukal)