Svátek má: Alois

Regiony

Velikost textu:

V Klaudiánově nemocnici bude nová magnetická rezonance a mamograf

V Klaudiánově nemocnici bude nová magnetická rezonance a mamograf

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová jednala s vedením Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.

ON Mladá Boleslav
10. ledna 2019 - 12:30

Nové přístroje za téměř 40 milionů korun bude od 9. ledna využívat mladoboleslavská oblastní nemocnice. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) navštívila oddělení, do kterých kraj významně investoval – konkrétně do nového zařízení na magnetickou rezonanci, do mamografu a do vybavení JIP chirurgie. Informoval KÚ Středočeského kraje.

„Jak už jsem avizovala na konci loňského roku, budeme letos věnovat velkou pozornost fungování středočeských nemocnic. Chceme, aby byly z hlediska provozu finančně soběstačné. Kraj bude v budoucnu dotovat pouze investice,“ uvedla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. „Magnetická rezonance nebo mamograf jsou přesně tím typem investice, na které si nemocnice v současné době nemohou vydělat, proto se na jejich pořízení podílí kraj,“ dodala.

Pořizovací cena přístroje pro magnetickou rezonanci přesáhla 35,1 milionu korun, mamograf stál více než 4,7 milionu korun. První z přístrojů byl financovaný z 85 procent z evropských zdrojů, konkrétně z IROP, a 5,2 miliony korun přispěl Středočeský kraj.

„Nový přístroj umožňuje přesnější a rychlejší zobrazení. U toho dosavadního neodpovídala kvalita zobrazení a délka vyšetření požadavkům současné medicíny, neumožňoval funkční magnetickou resonanci a spektroskopii,“ vysvětlil ředitel ON Mladá Boleslav Ladislav Řípa. Ten doplnil, že se přístroj bude využívat především k vyšetření mozku, jednotlivých úseků páteře a míchy i zobrazení celé páteře ve vysokém rozlišení. Umožňuje také morfologické zobrazování orgánů hrudníku a krku, srdce, dynamické zobrazování, charakterizaci tkáně, koronarografii, zobrazování jater, ledvin, gynekologických orgánů, prostaty, rekta a podobně.

Mamograf Oblastní nemocnici Mladá Boleslav poskytl Středočeský kraj, nemocnice pouze hradí náklady na pravidelné servisní kontroly a zkoušky, což představuje přibližně 360 tisíc korun ročně. „Jedná se o nový moderní mamografický přístroj s akviziční vyhodnocovací stanicí, který slouží ke včasné diagnostice karcinomu prsu žen. Na přístroji se též kontroluje během operace odebraný nádor, zda je odstraněn v dostatečném rozsahu,“ vysvětluje Ladislav Řípa. Ten dále doplnil, že starý přístroj nesplňoval kritéria reakreditace a nemocnici by již nebyla udělena akreditace mamografického screeningu.

Mladoboleslavská nemocnice také v minulém týdnu otevřela čerstvě zrekonstruované oddělení chirurgické JIP, které má nyní devět lůžek. Toto oddělení prošlo rekonstrukcí po třiceti letech. Původní prostory již nesplňovaly provozní a hygienické podmínky. Oprava začala v létě, postupně byla vyměněna všechna okna, opraveny byly stěny i podlahy, vznikl nový samostatný izolační pokoj a rekonstruovány jsou i koupelny. Původní dveře byly vyměněny za moderní automatické a opomenuta nebyla ani oprava elektrické instalace. Na řadu samozřejmě přišla i vzduchotechnika a výměna stropních ramp s rozvody medicinálních plynů a elektrickými zásuvkami pro umístění zdravotnických přístrojů.

„Celkem těmito pokoji projde za rok přibližně 700 pacientů. Především se zde zotavují po náročných chirurgických výkonech, ale nejen po nich,“ uvádí ředitel nemocnice.

Chirurgický JIP v Klaudiánově nemocnici je přestěhován

Hejtmanka chce postupně navštívit všechny oblastní nemocnice a bude se zajímat detailněji o situaci v nich. „Všechny problémy jsou řešitelné. Nechceme v žádném případě omezovat dostupnost nebo kvalitu lékařské péče, ale i při jejich zachování je podle mého názoru možné, aby nemocnice fungovaly bez provozních ztrát. Musíme krajský zdravotní systém nastavit tak, aby byl dlouhodobě udržitelný,“ zdůraznila. Připomněla také, že v kraji působí v současné době pět oblastních nemocnic – kromě Mladé Boleslavi jsou v Benešově, Kladně, Kolíně a v Příbrami.

(jv,stredoceskenovinky.cz fot:kú)