Svátek má: Tereza

Regiony

Velikost textu:

V Kutné Hoře se o víkendu koná 28.ročník Královského stříbření

V Kutné Hoře se o víkendu koná 28.ročník Královského stříbření

Kutná Hora opět ožije každoroční gotickou historickou slavností, která symbolicky otevře turistickou sezónu Kutné Hory, města zapsaného do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Královské stříbření Kutné Hory se koná 22. a 23.června 2019.

Královské stříbření
20. června 2019 - 12:30

Velkolepý scénář slavnosti navrací Kutnou Horu až na začátek 15. století. Na dva dny ožívá celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Aktéři i diváci se navracejí do doby, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

„Stříbření v Kutné Hoře se bude konat už po osmadvacáté, takže se dá hovořit o akci s opravdu dlouhou tradicí. Vnímáme ji jako významný přínos turistickému ruchu v regionu, a i proto ji z krajského rozpočtu podporujeme. Osobně se na Stříbření každoročně velmi těším, protože jde o opravdu nádhernou podívanou ve městě, kudy kráčely dějiny,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Kraj slavnost letos podpořil částkou 500 000 korun.


Program historické slavnosti se odehrává během soboty i neděle. Nebudou chybět bohaté průvody, rytířské turnaje, taneční vystoupení ani divadla a další akce pro děti. Součástí je i nedělní dopolední „Stříbrná mše“ v chrámu sv. Barbory. Gotická hudba láká k lidovému tanci v kutnohorských uličkách i krčmách. Diváci, kteří si slavnost chtějí užít v dobových kostýmech, mají zvýhodněné vstupné. Počet zájemců o aktivní účast rok od roku stoupá.

Starostové ze středních Čech se setkali s vedením kraje

„Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u Václava IV. Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje zvláštnosti životního stylu středověkého horního města a všech skupin jeho obyvatel,“ doplnila autorka scénáře a hlavní organizátorka slavností Světlana Hrabánková.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.kú)