Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

V Mladé Boleslavi proběhla konference o vzdělávání seniorů

V Mladé Boleslavi proběhla konference o vzdělávání seniorů

Důležitost celoživotního vzdělávání, potřeba, aby firmy včas reagovaly na trend stárnutí populace, význam knihoven ve vzdělávání seniorů, ale i role sexuality během stárnutí jsou některá z témat, která zazněla na  konferenci Vzdělávání 3. věku – příležitost pro společnost.

Ilustrační foto
23.únor 2016 - 08:30

Do Mladé Boleslavi se sjeli odborníci na vzdělávání seniorů z celé republiky i ze zahraničí. Uvedla pro Stredoceskenovinky.cz Bc. Eva Jarošová, marketingová manažerka SŠMB.

„Cílem konference je nastartovat diskuzi nad celou škálou problémů souvisejících se stárnoucí populací. Přednášející se v jednotlivých sekcích zabývali nejen tím, jak aktivizovat seniory a zapojit je zpět do společenského života, ale i problematikou stárnutí ve firmách, hledáním modelů, které zachovají pracovní schopnost zaměstnanců až k odchodu do starobního důchodu,“ uvedl Ivo Rašín, ředitel společnosti Služby a školení MB, která konferenci pořádá. Upozornil, že tato konference je v České republice ojedinělá. A to hlavněsvým rozsahem, který zabírá věkovou skupinou 50+ až po seniory ve věku 90 let.Na její čtvrtý ročník se sjela téměř stovka lidí.


Novinkou byl letos blok zaměřený na firmy a přípravu na stárnutí zaměstnanců ve firmách, což je téma více než aktuální. Od roku 1997 v naší republice totiž převažuje věková kategorie populace nad 60 let nad dětmi. Převaha se stále zvyšuje a od roku 2010 dokonce ubývá ekonomicky aktivních lidí. A to se bude firem stále více dotýkat, sehnat kvalitní zaměstnance může být stále větší problém. Obory s největším nedostatkem zaměstnanců jsou v České republice hlavně technického charakteru, problém je i s lékaři.

„Jednou z variant řešení je udržet starší ročníky co nejdéle v práci,“ upozornil Ivo Rašín.O roli odpovědného zaměstnavatele ve své přednášce Dnes zaměstnanec, zítra aktivní senior mluvil Pavel Puff ze Skupiny ČEZ.

„Žijeme v době, ve které se neustále hovoří o nepříznivém demografickém vývoji a nutnosti prodlužovaní důchodového věku. Jak ale dosáhnout toho, aby lidé v pokročilém věku - senioři - mohli žít aktivně a smysluplně? Pomoci by měl také aktivní přístup zaměstnavatelů při uplatňování principů age managementu, a to po tu část životního cyklu člověka, kdy se nachází v produktivním věku,“ vysvětlil Pavel Puff.

 „Mezi aspekty, které ovlivňují kvalitu života dospělých osob, řadíme fungování kognitivní, emoční, sociální, behaviorální a sexuální. I přes svou zjevnou důležitost je však sexualita seniorů dosud opomíjeným až tabu tématem nejen v médiích, ale i v akademických kruzích,“ upozornila Eliška Steklíková z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)