Svátek má: Ivan

Regiony

Velikost textu:

V rezervaci velkých kopytníků se natáčel televizní Herbář o bylinkách

V rezervaci velkých kopytníků se natáčel televizní Herbář o bylinkách

Připravovaná pátá řada pořadu Herbář České televize zavede diváky také do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Kateřina Winterová při natáčení
16. července 2017 - 12:30

Herečka Kateřina Winterová, která je jednou z průvodkyň Herbářem, dnes navštívila pastvinu divokých koní a praturů.

Bylinková show, která se zaměřuje také na zdravé vaření a tradiční recepty, do těchto míst nezamířila náhodou. Díky působení velkých kopytníků totiž rezervace za poslední dva roky prošla rozsáhlou proměnou. Namísto plochy plné agresivních trav a černých skládek se stala nejenom  rozkvetlou přírodní zahradou, ale také místem, kde vykvetla řada léčivých bylin.

Pozornost tvůrců televizního pořadu se nezaměřila jen na hořec křížatý, který se v minulosti používal například při léčbě moru, ale také na další léčivky. Na pastvinách roste česnek planý, užanka lékařská, šalvěj luční, čičorka pestrá, řepík lékařský, hadinec, třezalka a řada dalších druhů.

„Jsme rádi, že jsme mohli divákům Herbáře představit nejenom velké kopytníky, ale také to, jak tato zvířata pomáhají uzdravovat naší krajinu. Je symbolické, že součástí tohoto ozdravného procesu je také návrat mnoha léčivých bylin do této lokality,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.


Kromě dnešních bylinek, divokých koní a praturů u Milovic štáb režiséra Tomáš Zilvara již včera natáčel také zubry na pastvině u Benátek nad Jizerou. Velké kopytníky uvidí diváci v Herbáři v některém z vydání, které Česká televize odvysílá během podzimu.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Stredoceskenovinky.cz informoval Dalibor Dostál, ředitel České krajiny.

(jv,stredoceskenovinky.cz, foto: Michal Köpping)