Svátek má: Rostislav

Regiony

Velikost textu:

V Zadní Třebani se koná již 15.ročník Medového odpoledne

V Zadní Třebani se koná již 15.ročník Medového odpoledne

V sobotu 15.září se ve Společenském domě v Zadní Třebani koná již 15.ročník Medového odpoledne, které je tradičně věnováno včelařství a hudbě.

Ilustrační foto
10. září 2018 - 12:30

V sobotu 15. září se bude konat ve Společenském domě v Zadní Třebani již 15. ročník Medového odpoledne. Akci pořádá Základní organizace Českého svazu včelařů Liteň společně s komorním souborem Harmonia Mozartiana Pragensis.

Medové odpoledne není ale pouze o včelách, jejich produktech a výrobcích z nich, ale velká část odpoledne bude věnována hudbě a jiným aktivitám. „Začátek je ve 13:15 a zhruba ve 13:45, vystoupí evropští kontrafagotisté. Mělo bych jich být stejný počet, jako je daný ročník celé akce, tj. 15. Je zřejmé, že takovýto počet účinkujících nemá nikde ve světě obdoby," říká Luboš Fait za organizátory Medového odpoledne a člen Harmonia Mozartiana Pragensis.

Dalším bodem programu je vystoupení domácího Třebasboru. Toto mladé pěvecké seskupení si okamžitě získalo publikum svým originálním repertoárem. I letos si budeme moci vyslechnout Depresivní včelu napsanou přímo pro Medové odpoledne, či jedinečnou a vtipnou ódu na zdárné vybudování místní kanalizace. Následně se k nim přidá ještě smíšený pěvecký sbor Canto Carso z Řevnic a společně přednesou pásmo národních písní. Hudební nabídku ještě doplní dechové trio žáků ze ZUŠ Jana Zacha Čelákovice. Program celého odpoledne pak zakončí koncert dechového oktetu Harmonia Mozartiana Pragensis. Soubor účinkuje v obsazení 2 hoboje, 2 klarinety, 2 lesní rohy a 2 fagoty.


Ale zpět ke včelám. Letošní včelařské přednášky se ujme v 15 hodin Martin Kobliha. Včelař, který v rodinném včelařství hledá nové trendy a mnohdy i pro zkušené včelař prosazuje nezvyklé postupy a vlastní vyvinuté pomůcky. Při vlastním včelaření často experimentuje a pravidelně sleduje moderní trendy. Své včely zimuje v otevřených úlech a v současnosti včelaří zcela bez mezistěn, pouze na volnou stavbu v rámečku.

Součástí vstupenky je také kvíz se včelařskou tématikou. Návštěvníci pak mají možnost během odpoledne vyzvědět od včelařů správné odpovědi, které se následně slosují a vítězové obdrží ceny, které pro ně připravili včelaři.


„Protože na Medové odpoledne přicházejí i rodičů s dětmi, připravujeme pro dětské návštěvníky i jejich doprovod program. Po dobu přednášky se mohou povozit na konících z místního Jezdeckého klubu Berounka. Tradiční je již zdobení medových perníčků pod dohledem zkušené kuchařky, malování obrázku se včelí tématikou se sladkou odměnou. K dispozici bude i dětské hřiště hned vedle společenského domu. Pro všechny pak budou připraveny živé včely v pozorovacím úlu a včelařský koutek s ukázkou základních včelařských pomůcek. Výrobu svíček ze včelího vosku bude předvádět, či pomáhat zájemcům o tuto činnost, nejmladší člen naší ZO ČSV Liteň Jan Kurenda ze Svinař. Tradiční bude již velká nabídka sladkostí s medovým základem, prodej medu a pochopitelně ochutnávka medoviny," láká Luboš Fait.

Stredoceskenovinky.cz informoval Luboš Fait za organizátory Medového odpoledne a člen Harmonia Mozartiana Pragensis.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.parll)