Svátek má: Vítězslav

Regiony

Velikost textu:

Vánoce přicházejí i do Středočeského kraje

Vánoce přicházejí i do Středočeského kraje

Předvánoční doba není jen shon, stres, shánění dárků a uklízení domácnosti. Je to také čas, kdy se má člověk zastavit a užít si tu příjemnou, nezapomenutelnou atmosféru při čekání na Ježíška.

Konopiště
14. listopadu 2018 - 12:30

Ve středočeských městech tradičně probíhají vánoční trhy a jarmarky s punčem a pečenými kaštany, netradiční výstavy betlémů nebo koncerty, na kterých zní známé koledy. Zámky nabízí komentované prohlídky, skanzeny zase ukázky staročeských Vánoc. Pro sportovce jsou naplánovány vánoční výběhy. Speciální vánoční výstavy chystá i hornické muzeum, budou se rozsvěcet vánoční stromy a přijde také Mikuláš.

Každoročně patří k předvánočnímu času oblíbené výstavy betlémů. Ten nejoriginálnější bude k vidění od 24. listopadu až do konce ledna ve středočeské vesničce Máslovice. Již tradičně tu vyřezávají betlém z dvaceti kilogramů másla. Na zámku ve Veltrusech betlém ožije a s průvodem se vydá za doprovodu živé hudby k zámku, kde na koledníky bude čekat Panna Marie s Ježíškem a s Josefem. Výstava betlémů bude také na zámku v Dobříši, v Regionálním muzeu v Mělníku, jejich výroba bude představena na zámku Kačina. Příbramské hornické jesličky a jejich příběhy představí tradiční výstava v Příbrami.

Také hornické Vánoce přiblíží třetí adventní víkend (15. – 16. 12.) muzeum v Příbrami. Vánoční atmosféru v hornickém obydlí zažijí návštěvníci díky tradiční výzdobě, koledám, vůni tradičních pokrmů a tvoření vánočních dekorací. Zažít vánoční šichtu lze v Prokopské štole na dole Anna. Chybět nebude ani jízda důlním vláčkem.

Tipy na vánoční výrobky tradičně nabídnou dílničky, na kterých se budou vyrábět různé dekorace – věnce, svícny nebo ozdoby na stromek. Na zámku ve Veltrusech se bude tvořit již 24. listopadu. Probíhat budou vánoční dílničky, kde bude možné si vyzkoušet zdobení perníčků, výrobu papírových ozdob, malování na sklo, zdobení věnců a jiné výtvarné činnosti. Nebude chybět ani malý vánoční jarmark pro nákup dárků. Možnost k výrobě budou mít také návštěvníci na mělnickém předvánočním jarmarku. Vánoční náladu navodí i vánoční jarmark na zámku Žleby, jehož nádvoří ožije dobovým tržištěm se sokolníky, komedianty a potulnými hudebníky.


„Středočeský kraj přináší nejen během Adventu nespočet akcí, na kterých na návštěvníky dýchne kouzlo Vánoc. Výlety na malebné hrady a zámky, které jsou vyzdobeny vánočními dekoracemi, jsou oblíbené napříč generacemi. Střední Čechy lákají na netradiční prožití vánočních svátků nejen na zámcích a hradech, ale i zasněžených skanzenech. Babičky a dědečkové tak mohou zavzpomínat na Vánoce, které prožívali jako malí a děti obdivují hračky, které dostávali kluci i holky před sto lety,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.


K vánočním svátkům patří také zpívání koled. Nejznámější Česká mše vánoční zazní na zámku Karlštejn, ale také na zámku v Dobříši. Vánočně laděný hudební program, doplněný úpravou známých českých i světových koled se uskuteční v Muzeu Podblanicka. Hudební sváteční program zakončí Štěpánské koledování na Karlštejně 27. prosince v podání vokálně instrumentální skupiny Chaire z Příbrami spolu s chrámovým sborem Codex Temporis.

Stredoceskenovinky.cz informovala Lucie Vurbsová, tisková mluvčí Středočeské centrály cestovního ruchu

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:sccr)