Svátek má: Ester

Regiony

Velikost textu:

Ve středních Čechách jsou dvě nové kulturní památky

Ve středních Čechách jsou dvě nové kulturní památky

Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku areál bývalého pivovaru v Kostelci na Černými lesy a budovu bývalé Občanské záložny na Jiřího náměstí v Poděbradech.

Areál kosteleckého pivovaru
6. března 2018 - 12:30

Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku areál bývalého pivovaru v Kostelci na Černými lesy a budovu bývalé Občanské záložny na Jiřího náměstí v Poděbradech. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje,

„Bývalá Občanská záložna náleží k architektonickým i stavebním dominantám města a je nedílnou součástí historického vývoje území městské památkové zóny Poděbrady. Budova dokládá tehdejší vysokou úroveň architektury a stavitelství v našich městech,“ uvedl radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD) s tím, že stavby tohoto druhu je třeba chránit na základě zákona o státní památkové péči.

Záložna se nachází v historickém centru města, na nároží náměstí Jiřího a ulice Divadelní. Bohatě zdobená, reprezentativní novorenesanční budova byla vystavěna v roce 1898 na místě renesanční radnice. Interiéru budovy dominuje vysoký reprezentativní sál v jižním křídle budovy. Sál byl největší reprezentativní prostor v Poděbradech, konaly se zde např. plesy a divadelní představení. I přesto, že objekt prošel mnoha úpravami, je stavba bývalé občanské záložny velmi hodnotnou ukázkou reprezentativní výstavby veřejných budov konce 19. století. Budova náleží k architektonickým i stavebním dominantám města a je nedílnou součástí historického vývoje území městské památkové zóny Poděbrady.

Areál bývalého pivovaru v Kostelci na Černými lesy byl prohlášen za kulturní památku včetně jeho unikátního technologického zařízení, které prezentuje jednotlivé kroky výroby sladu a piva. Pivovar se nachází v severovýchodní části městské památkové zóny Kostelec nad Černými lesy. Počátky výstavby tohoto klasicistního areálu sahají do přelomu 30. a 40. let 19. století, když v roce 1836 vyhořel starší kostelecký pivovar. Majitel kosteleckého panství Alois II. z Lichtenštejna rozhodl o vybudování nového pivovaru, který byl kapacitou navržen jako největší v Kouřimském kraji.


Areál postupně procházel různými úpravami a několikrát změnil majitele. V roce 2001 se pivovar stal majetkem firmy Dej Bůh štěstí, která zde obnovila výrobu a úspěšně provozuje v malém rozsahu výrobu piva, nově vybudovanou restauraci, a dále buduje expozici pivovarnictví, zahrnující původní technologické vybavení a dějiny českého pivovarnictví. Mezi nejvýznamnější exponáty patří např. měděná varní garnitura na přímý otop, největší na světě, instalovaná v pivovaru v letech 1931 – 1932.

Barokní kostel sv.Mikuláše v Novém Kníně skrývá románské detaily


„Areál kosteleckého pivovaru je cenným dokladem průmyslové architektury. I přes pozdější částečné stavební zásahy jsou historické stavby a technologické vybavení pivovaru dochované se značnou mírou autenticity,“ upozornil radní Karel Horčička. Areál je také významným dokladem stavebního vývoje města na území městské památkové zóny a prezentuje rovněž tradici kosteleckého pivovarnictví, která sahá do 15. století.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)