Svátek má: Matouš

Regiony

Velikost textu:

Ve Středočeském kraji se letos opět rekreovalo více dětí

Ve Středočeském kraji se letos opět rekreovalo více dětí

Během letošní sezóny se ve středních Čechách uskutečnilo 321 letních dětských rekreací (loni 281), kterých se zúčastnilo celkem 27 303 dětí, což je o 250 více, než v roce loňském.

Ilustrační foto
6. září 2020 - 12:30

Kontrol v souvislosti s letní dětskou rekreací provedla Krajská hygienická stanice Středočeského kraje 157 (loni 143).

„Letošní sezóna dětských letních rekreací byla kvůli situaci s výskytem nového koronaviru specifická a provozovatelé museli přijmout řadu nových opatření. Přesto se zájem o tyto akce nesnížil, ba naopak. Při našich kontrolách jsme pak odhalili vesměs běžné závady, které se každoročně opakují a nejsou závažné. Lze tedy říci, že pořadatelé se s letošní výjimečnou sezónou vyrovnali dobře a se splněním mimořádných hygienických opatření a doporučení neměli problém. Dokladem toho je i fakt, že jsme ani letos nebyli nuceni přistoupit k žádnému zákazu akce,“ hodnotí letošní kontroly dětských rekreací zástupce ředitele KHS Tomáš Vodný.

Středočeští hygienici kontrolami zjistili za celé léto 20 závad, což je o 1 více, než loni. Nejčastěji se porušení týkala pravidel zásobování akce pitnou vodou (5), zdravotního zabezpečení akce (3), kdy nebyla například vůbec zřízena ošetřovna a izolace nebo nebyla dostatečně vybavena lékárnička, stravování (3) nebo nezajištění podmínek pro osobní hygienu dětí (1). Za tyto nedostatky byly celkem 2 domluvy a došlo také na uložení peněžitých sankcí – těch hygienici uložili 8 (loni 15) v celkové výši 16.500 Kč (loni 14.400 Kč).


Odborní zaměstnanci KHS v průběhu letošní sezóny řešili také podněty občanů. Celkem jich bylo 5, z toho 4 byly zcela neoprávněné a pouze 1 podnět byl vyhodnocen jako částečně oprávněný. I v letošním roce došlo na táborech k epidemickému výskytu infekčních onemocnění (gastroenteritid), a to v 5 případech. Průběh onemocnění byl naštěstí vesměs lehký.V průběhu sezóny probíhala také šetření v souvislosti s podezřením na výskyt nákazy Covid-19. Jednalo se celkem o 7 případů, přičemž potvrzených případů z nich vyšlo 5. K předčasnému ukončení rekreace došlo pouze jednou, v ostatních případech se pozitivita potvrdila až po skončení akce či turnusu.

Stredoceskenovinky.cz informovala Dana Šalamunová, MBA, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch.khs)