Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Vojenské cvičení prověřilo činnost složek IZS a Aktivních záloh

Vojenské cvičení prověřilo činnost složek IZS a Aktivních záloh

Vojenské cvičení prověřilo činnost složek IZS a Aktivních záloh při případném ohrožení vodní nádrže Švihov.

Policie přebírá fiktivního útočníka
17.červen 2017 - 12:30

Vojenské cvičení Integrovaného záchranného systému (IZS) Středočeského kraje a pěší roty Aktivních záloh vojenského velitelství Praha „Hráz 2017“ na vodní nádrži Švihov prověřilo připravenost obranných složek i opatření souvisejících s ochranou tohoto významného pitného zdroje pro Prahu a střední Čechy. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

Zásahu u vodní nádrže byla během dne přítomna i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), která je předsedkyní Bezpečností rady Středočeského kraje.

Námětem cvičení byla simulovaná zhoršující se bezpečnostní situace na území ČR s možností teroristických útoků na měkké cíle a prvky klíčové infrastruktury. Podle zpravodajských informací jedním z možných objektů bylo vyhodnoceno i vodní dílo Švihov-Želivka, které je významným zdrojem pitné vody pro Prahu a Středočeský kraj.

„Vodní nádrž Švihov je nejvýznamnější zásobárnou pitné vody pro hlavní město Prahu a část Středočeského kraje. Patří tak mezi nejohroženější cíle středočeské infrastruktury. Proto je dobře, že se záchranné a obranné složky připravují na její případné ohrožení a že prověřují opatření, která jsou pro takové případy připravována,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Do cvičení se zapojilo celkem sto vojáků pěší roty aktivních záloh, devět profesionálních vojáků z Krajského vojenského velitelství a místě bylo v akci i 12 kusů vojenské techniky. Hasičský záchranný sbor nasadil 40 osob a 10 kusů speciální techniky. Další dvě zásahová vozidla se čtyřmi osobami zapojilo do cvičení Krajské ředitelství Policie ČR Středočeského kraje a zúčastnila se ho i Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje se dvěma vozidly a záchranáři.


Generál Jaromír Alan, ředitel Sekce rozvoje a plánování schopností Ministerstva obrany, zdůraznil, že cvičící vojáci byli vojáci aktivní zálohy, ne profesionálové, kteří se účastní vojenského cvičení maximálně 28 dní ročně. Velmi proto ocenil jejich dobrou odbornou připravenost a odhodlání. To vše s ohledem na skutečnost na roční počty dní cvičení i jejich civilní profese, které s armádou nemají mnohdy nic společného.

Velitel roty podplukovník Robert Speychal k tomuto cvičení poznamenal: „Jsme rádi za nasazení na reálných objektech, cvičení tohoto typu, která budou bez pochyby následovat i v dalších letech, nám umožní lépe plánovat konkrétní výcvikové potřeby a úkoly.“

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)