Svátek má: Alena

Regiony

Velikost textu:

Výstava Má vlast cestami proměn představuje proměny zanedbaných míst

Výstava Má vlast cestami proměn představuje proměny zanedbaných míst

Zástupci projektů z výstavy Má vlast cestami proměn se setkali v Polabském muzeu.

Výstava Má vlast cestami proměn
22. července 2020 - 12:30

Výstava Má vlast cestami proměn už dvanáctým rokem představuje proměny zanedbaných míst na místa, která dostala nový život. Přihlašují se do ní spolky, obce i soukromí investoři, kteří chtějí představit svou práci a inspirovat ostatní. Středočeský region letos na výstavě reprezentuje 21 proměn. S jejich iniciátory se ve čtvrtek 16. 7. 2020 v Lysé nad Labem setkali zástupci Středočeského kraje, aby jim poděkovali a ocenili jejich úsilí.

V letošním dvanáctém ročníku soutěže, kterou ve spolupráci s partnery pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, jsou zastoupeny jak rozsáhlé komplexní rekonstrukce, tak záchrana drobné architektury. Příkladem pro ostatní mohou být i proměny objektů mateřských a základních škol, nádražních budov nebo opuštěných průmyslových areálů.

„Ve středních Čechách je spousta objektů a míst, která dostala novou šanci pro využití díky nezměrnému úsilí mnoha místních lidí. Výstava Má vlast cestami proměn zachycuje vždy stav před rekonstrukcí a vedle toho novou podobu. Je neuvěřitelné, jak taková proměna změní atmosféru místa a často i spojí místní lidi,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch Martin Draxler (ANO 2011).

Zástupci středočeských projektů dnes v muzeu Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem na slavnostním setkání převzali pamětní tabulky, které je možné umístit v jednotlivých objektech.


„Za každou proměnou zanedbaného místa stojí silný příběh a já jsem rád, že jsme se dnes mohli setkat a mohli jsme snahu a iniciativu těch, kteří stojí za proměnami, alespoň symbolicky ocenit. Výstava Má vlast cestami proměn má přesah i v tom, že dokáže inspirovat ostatní, tak věřím, že příští rok uvidíme další projekty,“ dodal Martin Draxler. Podle jeho slov některé částečně finančně podpořil i Středočeský kraj prostřednictvím Programu pro poskytování dotací na obnovu památek určených ke společenskému využití: „Jde například o obnovu roubené stodoly v Mnichově Hradišti, celkovou obnovu bývalého hrobnického domku na Budči, celkovou obnovu huti Barbora v Jincích či obnovu zámku v Pakoměřicích.“Národní výstava Má vlast cestami proměn je koncipována jako putovní. Všechny panely s jednotlivými projekty jsou pohromadě k vidění vždy na začátku nového ročníku v Praze na Vyšehradě a následně jsou půjčovány po částech zájemcům v regionech. Ve Středočeském kraji budou postupně k vidění například v Polabském muzeu v Lysé nad Labem, v Muzeu Podblanicka ve Vlašimi, v muzeu v Roztokách u Prahy nebo v Berouně. Na informačních tabulích si lidé mohou přečíst příběhy proměn, na fotografiích si prohlédnout stav před rekonstrukcí a po ní a seznámit se s iniciátory proměny.

Letos je hlavním partnerem celostátní akce Středočeský kraj. Na stránkách http://cestamipromen.cz/hlasovani mohou lidé hlasovat pro nejlepší proměnu. Informoval Středočeský kraj.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)