Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Za každé nově narozené dítě zasazený strom

Za každé nově narozené dítě zasazený strom

<< Český poutník >> Na další výlet se společně vydáme do městečka Úvaly, ležícího jen kousek za Prahou. Po naučné stezce se vydáme k Aleji úvalských dětí, k menhirům a rozhledně zvané Vinice.

Úvalská alej
25. listopadu 2019 - 11:45

Okružní stezka začíná v blízkosti vlakového nádraží a provede nás hlavními zajímavostmi a turistickými lákadly této lokality. Procházíme starší výstavbou i kolem moderních domů, až nás stezka zavede do listnatého lesa. Vystoupáme do kopce a ocitneme se před místními menhiry.

Jde o různě poskládané kameny, které stojí stojí podél mlatové cesty stáčející se do tvaru spirály. Kameny zde byly instalovány teprve nedávno a slouží k interaktivním hrám dětí, ale i dospělých. Po většině z nich je dovoleno lézt, dotýkat se jich i na ně šplhat a skákat z nich. Okolí je doplněno lavičkami.

Za každé dítě strom

Stezka nás dále zavádí k Aleji úvalských dětí, cestě plné stromů. Jde o unikátní tradici, kterou by v dnešní klimaticky vypjaté době mohla převzít i další města v České republice. Za každé dítě, které se ve městě Úvaly narodí, je do této aleje vysazen strom jako symbol nového života. Současná alej je již plná a město hledá nová místa, kde by ve výsadbě mohlo pokračovat.

Od aleje je to k hlavnímu cíli dnešní výpravy už jen kousek. Rozhledna Vinice je součástí vysílače. Příhradová konstrukce o výšce 31,2 metrů byla postavena v roce 2013. Na vyhlídkovou plošinu vede 113 schodů a za hezkého počasí se vám naskytne výhled na České středohoří, Bezděz, Ještěd nebo Krkonoše.

Kostel zastavěný školní jídelnou

Naučná stezka nás po několika kilometrech vyvede opět ven z lesa a ocitáme se u kostela Zvěstování Panny Marie. Ten je prvně připomínán v roce 1385. Nynější barokní podobu získal po opravě, která byla dokončena v roce 1724. Jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem a obdélnými přístavby oratoří po stranách, s mohutnou hranolovou věží. Hlavní oltář je barokní a pochází z roku 1720 s plastickou výzdobou ze školy Matyáše B. Brauna.

Kostel se nachází se u náměstí a byl postaven na místě středověké kaple založené v roce 1342 Arnoštem z Pardubic. Jeho fotografie se ale pořizují velmi špatně, v jeho těsném sousedství stojí školní zařízení. Vedle kostela se nachází historická budova školy. Postavena byla v letech 1911-12 stavitelem Františkem Troníčkem. Škola je dominantou náměstí Arnošta z Pardubic.

Viadukt devět kanálů


V Úvalech stojí za prohlídku také železniční viadukt na trati Praha – Kolín, zvaný Viadukt devíti kanálů. Postaven byl v roce 1844. Pilíře mostu jsou zděné z pískovcových a žulových kvádrů. Most je veden do mírného oblouku, má délku přibližně 135 metrů a vysoký je 13 metrů. Rozpětí každého z 9 oblouků je přibližně 9 metrů.

Zde naše dnešní putování končí. K nádraží je to už jen kousek cesty a vlaky odsud jezdí doslova každou chvíli.

Reportáž vznikla ve spolupráci s webem Krajskelisty.cz.

(red,stredoceskenovinky.cz,foto:kl)