Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Záchranáři získali svůj slavnostní prapor a 11 nových vozů

Záchranáři získali svůj slavnostní prapor a 11 nových vozů

Středočeští záchranáři převzali v sobotu 13. října 2018 z rukou hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové a radního pro oblast zdravotnictví JUDr. Roberta Bezděka, CSc. nově vzniklý vyšívaný prapor Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Slavnostní předání praporu
14. října 2018 - 12:30

Stalo se tak v rámci Dne prevence v Benešově věnovaného složkám IZS, kde společně s praporem záchranáři převzali od představitelů kraje i 11 nových sanitních vozů. Žluté sanitky s tradiční šachovnicí si mohli návštěvníci prohlédnout na nádvoří Táborských kasáren.

„Od této chvíle mohou svůj prapor středočeští záchranáři používat zejména při slavnostních příležitostech. Symbolizuje sounáležitost IZS ke kraji a vyjadřuje poslání zdravotnických záchranářů. Myslím, že se povedl a příslušníci ISZ na něj mohou být patřičně hrdí,“ říká hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Myšlenka na výrobu unikátního praporu středočeské záchranky, který organizaci doposud chyběl, se zrodila před rokem. Slavnostní prapor ZZS SČK je proveden v tmavě modrém sametu, jenž dle výkladu barev symbolizuje důvěru a jasné poslání. Na líci je vyšita mapa kraje a uvnitř znak Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Na rubu je znak Středočeského kraje, jehož partnerství a spolupráce s ním je pro organizaci zásadní, a dvě velké lipové ratolesti, neboť lípa je naším národním stromem symbolizující českou státnost. Na tu odkazuje i oboustranné trikolorní lemování praporu. Žerď je opatřena mosaznou špičkou s reliéfním provedením Hvězdy života, která je mezinárodním znakem zdravotnických záchranných služeb.

„Když se podíváme do historie, můžeme si všimnout, že prapory, vlajky, znaky, zástavy nebo korouhve měly vždy svoje uplatnění. Ať k označení, ke kterému „týmu“, kdo patří, k vojenským účelům k udávání povelů, nebo třeba na znamení vítězství. V dnešní době mají prapory sice význam převážně symbolický, ale i nyní může být úkolem praporu spojovat a sdružovat. Nový vyšívaný prapor středočeské záchranky poslouží k utužení pospolitosti, posílení pocitu sounáležitosti záchranářů a vyjádření úzkého propojení se Středočeským krajem,“ přiblížil hlubší význam daru pro záchranáře ředitel středočeských záchranářů Jaromír Bureš.

Záchranáři také od představitelů kraje převzali jedenáct nových sanitních vozů. „Tato pravidelná částečná obměna sanitních vozů zajistí soustavnou kvalitní přednemocniční neodkladnou péči ve Středočeském kraji. Nové sanitní vozy zahájí svůj provoz na stanovištích záchranné služby v Novém Strašecí, Voticích, Roztokách u Prahy, Zdibech, Zdicích, Městci Králové, Uhlířských Janovicích, Březnicích a Sedlčanech a dva vozy zamíří do Brandýsa nad Labem, kde nahradí vozy již nevyhovující,“ upřesnil radní pro oblast zdravotnictví Robert Bezděk a dodal: „Starší vozy neskončí nečinně na parkovištích nebo snad i ve šrotu – z některých se stanou strategické zálohy vozového parku záchranky a jiné budou nabídnuty příspěvkovým organizacím nebo obcím Středočeského kraje.“

Muzeum hlavního města Prahy zve na Mezinárodní den archeologie

„Průměrně sanitní vůz středočeské záchranky najede za rok 70 000 km a životnost vozidel v tzv. ostrém provozu je zhruba 350 000 najetých km. Vozy je tak třeba obměňovat v pěti až šestiletém intervalu. Středočeské záchrance se díky významné podpoře vedení Středočeského kraje daří držet na předních příčkách v modernosti a jednotnosti vozového parku mezi ostatními záchrankami,“ komentoval přidělení nových vozů ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Ing. Jaromír Bureš. Dodal, že tento proces se značně zrychluje, neboť každý rok dochází k nárůstu výjezdů záchranné služby, a tedy i rychlejšímu opotřebení sanitních vozů.

Tři procenta silnic v kraji se nebudou v zimě udržovat

Jedenáct nových sanitních vozů s podvozkem Volkswagen bylo uhrazeno z fondu investic Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje v částce cca 38 mil. korun. U vozů je kladen důraz na maximální bezpečnost, komfort pacienta a i pracovní komfort posádky. Prostor pro pacienty je totiž nejen větší a variabilnější, než u běžně používaných sanitek v jiných zdravotnických organizacích, ale je i kompletně klimatizován. Nelze opomenout ani náhon na všechna čtyři kola, který umožní zásahy záchranářů i v jinak obtížně přístupných terénech Středočeského kraje. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:arch)