Svátek má: Lumír

Regiony

Velikost textu:

Zámek v Jablonné: Gestapo, důchodci a muzeum interiérů

Zámek v Jablonné: Gestapo, důchodci a muzeum interiérů

<< Český poutník >> První zmínka o Jablonné nad Vltavou pochází z roku 1318, kdy na místě dnešního zámku stávala vodní tvrz ve vlastnictví rytíře Eberharda z Jablonné.

Zámek v Jablonné
7. září 2019 - 19:59

Kolem roku 1450 získali Jablonnou rytíři Netvorští z Březí. V roce 1621 je v zemských deskách zapsán jako držitel Přibík Netvorský z Březí. Přibíkovi potomci drželi Jablonnou až do roku 1729, kdy ji Jan Vojtěch Netvorský prodal hraběti Josefu Janovi Kinskému. Podle průzkumu budovy a odkrytých maleb byl objekt bývalé tvrze přestavěn na barokní zámek právě v době, kdy byl majitelem tento pokrokový aristokrat. V roce 1763 zakoupila zámek německá šlechtična Rosalia von Neuberg a tento šlechtický rod vlastnil Jablonnou až do roku 1805. Po tomto roce se majitelé na Jablonné rychle střídali, byli to spíše příslušníci nižší venkovské šlechty.

Gestapo mělo na zámku svůj archiv

Významné rekonstrukce se zámek dočkal v roce 1873, kdy jej zakoupil pražský bankéř JUDr. Johann Schebek. Zámek byl upraven do neoklasicistní podoby. Nová neoklasicistní omítka, litinové sloupy a balkon s tepaným zábradlím a pozlacenými květy, to vše se dochovalo do současnosti a je kompletně zrekonstruováno. Park zdobí původní sochy od německého autora Möldnera, jehož díla jsou k vidění i v parku u známého areálu Golf Konopiště.

Posledním majitelem zámku se stal ve 20. letech minulého století bankovní ředitel Dr. Rudolf Vodička. Za druhé světové války se tato část Středočeského kraje stala vojenským prostorem, který sloužil k manévrům jednotkám SS. Do objektu zámku Jablonná pak gestapo umístilo svůj archiv.

Domov důchodců se změnil v expozice zámeckých interiérů

Od 60. let minulého století objekt patřil Národnímu výboru hlavního města Prahy, který zde zřídil a provozoval domov důchodců. Po roce 1989 byl zámek vrácen potomkům Dr. Rudolfa Vodičky, od nichž v roce 2005 budovu koupila společnost Royal interier, která jej po rekonstrukci na podzim roku 2009 zpřístupnila veřejnosti a zasloužila se o to, že byl zámek vyjmut ze seznamu ohrožených kulturních památek.

Průběh rekonstrukce, návrhy a realizace interiérů jsou dílem společnosti Royal interier, která je největší českou společností zabývající se návrhy a realizací klasických interiérů. Právě ty také tvoří převážnou část expozic na zámku. Vidět můžete ojedinělou evropskou expozici klasického nábytku a vybavení interiérů od renomovaných evropských firem, z nichž mnohé používají tradiční techniky výroby. Celý zámek je navržen a vybaven tak, aby sloužil k pohodlnému bydlení. Jednotlivé pokoje jsou zařízeny v určitém stylu a barvě. Zlacená štuková výzdoba, výmalba stropů a původní restaurované malby dotvoří atmosféru dávných časů.

Zámecké interiéry na zámku Jablonná představují průřez jednotlivými historickými slohy a styly a zámecké komnaty navozují různá historická období.

Park s koňmi

Zámek v Jablonné nad Vltavou se nachází uprostřed 3,5 hektarového parku, jehož součástí jsou dva zámecké rybníky. V parku se můžete setkat s volně pasoucími koňmi, kteří jsou vděčným objektem zájmu fotografů a dětských návštěvníků. Do Jablonné zajíždí autobusy pražské příměstské integrované dopravy. Více informací o zámku i možnostech návštěv najdete jejich webu.

Reportáž vznikla ve spolupráci s webem Krajskelisty.cz.

(red,stredoceskenovinky.cz,foto:kl)