Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Zastávky dostaly polep, který má uchránit ptáky

Zastávky dostaly polep, který má uchránit ptáky

Už v polovině května se Mladá Boleslav připojila k projektu, jehož smyslem je uchránit ptáky, kteří ve městech často hynou po střetu se skleněnou plochou. Sklo totiž nevnímají jako překážku, protože je pro ně neviditelné.

Jedna z polepených zastávek
8. července 2018 - 12:30

Jako první byla díky iniciativě dětí z přírodovědného kroužku Ekocentra Zahrada DDM Brontíci ve spolupráci se studentem gymnázia Josefem Rutterlem a se souhlasem magistrátu polepena zastávka MHD Havlíčkova, nyní zdobí polep i obě zastávky na stanici 9. května. Informovaly o tom webové stránky mladoboleslavské radnice.

Tento projekt vychází z kampaně České společnosti ornitologické (ČSO), jejímž cílem je zmenšit počet ptáků, kteří umírají tímto zbytečným způsobem.


"Nový druh polepu zastávek se zatím osvědčil, proto vybíráme další potenciálně nebezpečná místa, která budou polepena podobně," vysvětlil náměstek primátora Jiří Bouška.

Dříve masivně rozšířená forma ochrany ptáků za pomoci polepení skleněných ploch siluetou dravce není podle odborníků moc efektivní. Pták se totiž při jejím spatření pokusí překážku obletět a narazí do skla o kus dál. Jak znalci potvrzují, aby před sebou pták rozpoznal skleněnou překážku, je potřeba ji polepit více nálepkami rozmístěnými blízko od sebe. Není důležitý motiv či tvar nálepek, ale právě jejich celoplošné a dostatečně husté rozmístění po skleněné ploše. Značky by měly být zhruba 10 centimetrů od sebe, protože pak už to ptáci vnímají jako překážku.

(vm, Stredoceskenovinky.cz, foto: Město Mladá Boleslav)