Svátek má: Alena

Regiony

Velikost textu:

Zavlažovací vaky s vodou chrání stromy v Kladně před suchem

Zavlažovací vaky s vodou chrání stromy v Kladně před suchem

Městské stromy, které ohrožuje dlouhodobé sucho, v Kladně zachraňují za pomoci zavlažovacích vaků. Z bytelných pytlů voda odtéká hluboko ke kořenům dlouhé hodiny.

Zavlažovací vak
30. července 2020 - 12:30

Ve spolupráci se Středočeskými vodárnami je zaměstnanci Odboru životního prostředí kladenského magistrátu začali upevňovat k jeřábům vysazeným Billundské ulici.

Loni dodaly vodárny pro naše stromy první desítky vaků, jejich instalace se v suchém, horkém létě velmi osvědčila, a proto velmi vítám i letošní pokračování naší spolupráce. Tento způsob zavlažování se ukázal v našich podmínkách jako velice účinný, a proto v akci letos pokračujeme," řekl primátor Kladna Dan Jiránek a dodává: „Když zalijete strom běžnou zálivkou z hadice, voda se částečně rozlije i po okolí a nedostane se všechna hlouběji pod zem ke kořenům. Mladé stromky do tří let mají kořeny ještě blízko povrchu, staré dřeviny už zase dokáží hluboko v zemi čerpat z podzemní vody.“ 

Jde o odolné plastové vaky, které lze instalovat k patě stromu jednotlivě, ve dvojici či trojici. Dva zavlažovací vaky pak dokáží obepnout kmen o průměru až 20 centimetrů. Pro vzrostlé stromy je možné použít i jako samostatně stojící řešení.

„Instalace vaku ke stromu zabere vteřiny, naplnění trvá zhruba tři minuty a kapková závlaha zalije strom přímo ke kořenům při menší spotřebě vody,“ vysvětlil generální ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl a dodal: „Do jednoho vaku se vejde téměř 65 litrů vody, ta z něj k patě stromu pomalu odtéká asi devět hodin. Půda kolem stromu tak má dostatek času k tomu, aby vláhu vstřebala a zavlažování je tak mimořádně účinné. Pro naplnění vaků se nepoužívá pitná voda, ale voda z přírodních pramenů nebo dešťovka.“

„Stromy nepotřebují zalévat často, ale zato vydatně. Z vaků se veškerá vláha dostane do půdy přímo u stromu až ke kořenům, postupně se provlhčí celý půdní sloupec pod dřevinou. Voda, kterou budeme v pytlích pravidelně doplňovat, je tak využita efektivně. Nyní typujeme další stromy po městě, které by pomoc zavlažovacích vaků také potřebovaly a tlumoky dle potřeby doplňovat na nová místa,“ dodává vedoucí Odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.


Zavlažovací vaky města pro letní závlahu veřejné zeleně využívají často. Ve středních Čechách ale k jejich instalaci přistoupili na základě společné iniciativy obcí, měst a vodohospodářů. Vodárenská společnost vaky dodá na místa, která starostové vytipují a města pak zajistí jejich průběžné doplňování.

Stredoceskenovinky.cz informovala Mgr. Lucie Steinerová, tisková mluvčí, Magistrátu města Kladna.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto.mmk)