Svátek má: Lumír

Regiony

Velikost textu:

Živili se pěstováním konopí, nyní jsou ve vazbě

Živili se pěstováním konopí, nyní jsou ve vazbě

Středočeští kriminalisté pozatýkali pět osob, které si svůj životní standard založily na výdělcích z pěstování a prodeje konopí. Většina z nich je stíhána vazebně, hrozí jim až desetileté tresty.

Pěstírna
5. ledna 2020 - 12:30

Krajští kriminalisté zadrželi v minulých dnech, na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v Praze – pět osob,  které se věnovaly nelegálnímu pěstování rostlin konopí a následně celému procesu – tedy sklizni, sušení, finálnímu zpracování až po distribuci zakázané drogy uživatelům. Na zadržení některých osob se podílela i středočeská zásahová jednotka. Všichni jsou obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s OPL. Kromě jednoho obviněného jsou všichni zadržení umístěni ve vyšetřovací vazbě.

Na celém případu s krycím názvem „DYT“ pracovali krajští kriminalisté na základě vlastních zjištění několik měsíců, kdy velice detailně a intenzivně dokumentovali trestnou činnost pěti osob, které si vybudovaly vlastní pěstírny konopí. Dokumentace trestné činnosti těchto osob – napříč několika kraji - byla velice náročná, nicméně koncem letošního roku, na základě zjištěných informací a operativních šetření proběhla v jeden den v Praze, Středních Čechách a Ústeckém kraji akce, při níž bylo zadrženo pět osob, které byly v zájmu policie. Jednalo se o čtyři muže ve věku 31, 34, 41 a 64 let a jednu ženu ve věku 29 let. V daný den se na této realizaci podílelo více jak pět desítek policistů z krajských útvarů středočeské policie, včetně zásahové jednotky, středočeským policistům vypomohli i kolegové z kraje ústeckého.


Po zadržení všech zájmových osob pak na území Středočeského a Ústeckého kraje a v hlavním městě Praze, provedli policisté čtyři domovní prohlídky a tři prohlídky jiných prostor, v rámci kterých zajistili čtyři různě velké, ale kompletně vybavené, pěstírny konopí. V rukou policistů, a pro další znalecká zkoumání, skončilo bezmála 1 300 rostlin konopí v různých stádiích růstu a 5 kilogramů „hotové“ sušiny konopí, která byla připravena k následné distribuci. Kriminalisté zajistili také nemalou výši finančních prostředků v české měně,  a to více jak 6,5 milionu korun na hotovosti, dále pak 5 tisíc Eur a 700 USD. Kromě rostlin konopí a finančních prostředků, které pravděpodobně pocházely z prodeje zakázané látky, zajistili kriminalisté v rámci trestního řízení také jednu nemovitost – rozestavěný dům, jako výnos z trestné činnosti.

Všech pět zadržených osob, které nebyly v minulosti řešeny za skutky, které by souvisely s výrobou či distribucí zakázaných látek, si převzalo usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestný čin „nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy“, za který jim v případě uznání viny před soudem hrozí tresty odnětí svobody od dvou do deseti.

Kromě 64letého muže jsou všichni obvinění, tedy včetně 29leté ženy, stíháni vazebně. Vzhledem k tomu, že vyšetřování stále pokračuje, není vyloučeno, že po vyhodnocení zajištěných důkazů a po obdržení výsledků znaleckého zkoumání zajištěných rostlin konopí, že bude přistoupeno ke zpřísnění  právní kvalifikace jednání obviněných osob, a tedy i možná výše trestu, kdy by některým z nich hrozili tresty odnětí svobody od osmi do dvanácti let.

Informaci přinesly webové stránky KŘP Středočeského kraje.

(red,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)