Svátek má: Rostislav

Regiony

Velikost textu:

Zpřístupníme věž kostela sv. Jiljí „schůdek za schůdkem“

Zpřístupníme věž kostela sv. Jiljí „schůdek za schůdkem“

Nymburk: Sbírka na zpřístupnění ochozu věže běží. Projektovou dokumentaci již máme.

Věž kostela sv. Jiljí
6. března 2021 - 12:30

Nyní město přichází s možností, jak přispět a posunout rekonstrukci opět o krok (nebo spíše „o schod“) dál. Kdo chce, ten může adoptovat jednotlivé schody, které pak ponesou jméno donátora.

„Zamýšleli jsme se nad tím, jak dary a příspěvky ozvláštnit a svým způsobem i poděkovat dárcům. Proto přicházíme s nabídkou adopce jednotlivých schodů. Schůdek po schůdku tak můžeme zpřístupnit cestu na ochoz věže kostela s nádherným výhledem na naše město,“ informuje o projektu adopce schodů místostarostka Stanislava Tichá.

„Ve věži máme celkem 147 schodů, z nichž je 120 vhodných k adopci. Sedmdesát masivních převážně kamenných schodů točitého schodiště a padesát stupňů dřevěného schodiště ve vyšších patrech věže. Vámi sponzorovaný schod ponese na znamení díků štítek se jménem dárce,“ dodává Stanislava Tichá.

Počátkem roku starosta města Tomáš Mach zaplatil ze svého projektovou dokumentaci v částce 78 tisíc korun. Teď je třeba získat peníze na samotnou rekonstrukci schodiště. Kamenný/dřevěný masivní schod točitého schodiště lze podpořit částkou nejméně sedm tisíc korun, dřevěný stupeň schodnicového schodiště (tak zní přesný technický termín) minimální částkou pět tisíc korun. Platba je samozřejmě jednorázová a neopakuje se. Štítek může nést informaci v podobě jména, názvu firmy či krátkého vzkazu.


Chcete adoptovat „schůdek“ ve věži kostela sv. Jiljí? S každým schodem vystoupáme výše k ochozu věže a budeme blíž úspěšné rekonstrukci. Sledovat stav účtu veřejné sbírky i přehled „volných“ schodů k adopci můžete přímo na webu města v záložkách. Zde naleznete také číslo transparentního účtu a formulář pro zájemce o adopci schodu.

Stredoceskenovinky.cz informovala Pavla Kukalová, tisková mluvčí Městského úřadu Nymburk.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:Tomáš Kukal)