Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Americký tisk srovnal počet tanků v Rusku a NATO

Americký tisk srovnal počet tanků v Rusku a NATO

Rusko má největší flotilu obrněných bojových vozidel na světě, počet tanků, ve kterých přesahuje jejich celkový počet členské země NATO, napsala americká publikace We Are Mighty s odkazem na webové stránky Global Firepower.

Ruský tank T-90
8. října 2019 - 10:10

V arzenálu Moskvy, jak je uvedeno v publikaci, je asi 22 tisíc tanků, zatímco evropské státy, které jsou členy NATO, je toto číslo o něco více než 11 tisíc. Spolu s USA a Kanadou počet tanků dosahuje 18 tisíc. Ze zemí NATO má Turecko největší počet těchto bojových vozidel (3,2 tisíc jednotek).


We Are Mighty ale neuvádí kvalitu tanků ani počet nejnovějších ruských obrněnců, kdy z celkového počtu je řada starších tanků zakonzervována. Nicmémě i v této zprávě údaje o ruských tancích slouží k představám o možném útoku Ruska na východní Evropu a vyvolávající pocit ohrožení.  

K tomu stačí připomenout, že nedávno předseda společných náčelníků štábu Spojených států Joseph Dunford uvedl, že v posledních letech NATO ztratilo vojenskou převahu nad Ruskem. Podle obecného mínění ministři obrany zemí Severoatlantické aliance uznávají, že Rusko je konkurentem ve vojenské sféře a že výhody NATO nad ním se vytratily.

(kou, prvnizpravy.cz, wearethemighty.com, foto: arch.)