Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Británie plánovala vydělávat na válce v Perském zálivu, zjistil Guardian

Británie plánovala vydělávat na válce v Perském zálivu, zjistil Guardian

Vláda Thatcherové považovala iráckou invazi do Kuvajtu v roce 1990 za „bezprecedentní příležitost“ k prodeji zbraní do zemí Perského zálivu, uvedl deník Guardian s odkazem na odtajněné dokumenty Národního archivu.

Ilustrační foto
13. srpna 2017 - 10:15

Materiál ukazuje na zvrácený cynismus politicko-vojenského-průmyslu při prodeji zbraní s využitím války.

Uvádí se, že mezi zveřejněnými dokumenty jsou důvěrné zprávy o cestě do zemí Zálivu ministra zálivu pro pořizování vojenských materiálů Alana Carka, adresované premiérce Margaretě Thatcherové. „Vláda se snažila vydělat na válce. Ta byla stimulem prodeje zbraní a pomohla získat (Británii) silný vztah v regionu, který pokračuje dodnes,“ napsaly noviny.

Londýn zjistil, že se britské kazetové bomby používají v Jemenu!

V Clarkově dopise Thatcherové z 9. srpna 1990, nadepsaný „Tajné“, ministr označil očekávanou reakci USA a jeho spojenců na iráckou invazi do Kuvajtu jako „bezprecedentní příležitost“ pro Úřad exportních dodávek Ministerstva obrany (DESO). „Bez ohledu na rozvíjející politiku bychom měli využít bezprecedentní příležitost pro DESO,“ napsal Clark.

„Udělal jsem seznam aktuálních plánů prodeje obrany na začátku krize. Nyní by se měl podpořit a zvýšit jejich objem,“ napsal v jiném dopise.

Podle publikace dokumenty také ukazují, že Clark využil setkání s Emir Kataru a ministrem obrany Bahrajnu k podpoře vývozu zbraní. V dalších zprávách, nazval Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii, Egypt a Jordánsko za potenciální kupce.

Uvádí se, že jednou z možných objednávek bylo dodat SAE 36 vrtulníků Westland Black Hawk, v celkové výši 325 milionů liber. Omán měl zájem o nákup vojenských vozidel pro operace v poušti Warrior ve výši 55 milionů liber, a také při akvizici tanků Challenger II. vyjádřil Bahrajn touhu koupit Hawky a Saúdská Arábie byla na seznamu zájemců na nákup sedmi vznášedel v hodnotě 200 milionů liber.


Clark rovněž věřil, že předávání zpravodajských zpráv zemím Zálivu krátce před válkou v roce 1990 je užitečný marketingový nástroj pro zbrojní průmysl. Deník dodal, že ministr propagoval plán každotýdenních návštěv vysoce postavených činitelů z britské zpravodajské služby do zemí Perského zálivu k předání „přísně tajných“ zpráv. Clark věřil, že tyto návštěvy „budou poslouží pro efektivní vstup zástupců odchodu z DESO, v okamžiku, kdy přijde ten správný čas“.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)