Svátek má: Alexandra

Zprávy

Velikost textu:

Cohen: Válečné zločiny jedněch a osvobozující války „našich“?

Cohen: Válečné zločiny jedněch a osvobozující války „našich“?

Stephen Cohen připomněl, že již v roce 2014 varoval, že nová studená válka mezi Ruskem a Západem bude mnohem nebezpečnější než ta, která probíhala před několika desítkami let.

Stephen Cohen, americký politolog
21.duben 2017 - 10:15

Profesor to uvedl v pořadu Johna Batchelora.

„Ale to, co jsem nečekal, je proud, když ne lží, tak přinejmenším pochybných informací, s nimiž se musíme vypořádat, a které výrazně komplikují situaci,“ řekl profesor. Americká média zveřejnila velké množství materiálů, které mnozí přijímají za bernou minci, navzdory nedostatku faktů, připomíná Cohen.

Americká média se uchýlila k dvojím standardům, kterými pokrývají situaci v Sýrii a podporují nebezpečnou rétoriku Washingtonu, což by mohlo vést k vážnému konfliktu mezi USA a Ruskem.

Jako příklad cituje zprávy války v Sýrii. Poté, co syrská armáda s podporou Ruska vyhrála v Aleppu, americká média to označila za „válečný zločin“ a obvinila Damašek a Moskvu, že kvůli  jejich „nevybíravým útokům“ údajně zabíjely civilisty.

Přičemž operace USA v iráckém Mosulu noviny popisují jako jakousi „osvobozeneckou válku“, a to navzdory skutečnosti, že tam rovněž hynou civilisté. „Američtí odpůrci zmírňování napětí za pomoci sdělovacích prostředků i nadále vykreslují Putina jako „válečného zločince“ a tudíž za nežádoucího diplomatického partnera,“ poukazuje profesor.

Poté v Sýrii došlo k několika významným událostem. Za prvé byl prezident Bašár Asad obviněn z použití chemických zbraní proti svým vlastním občanům, a pak už jen o dva dny později dal Donald Trump rozkaz k útoku na syrskou vojenskou základnu, s rizikem vyprovokování války s Ruskem.

Americká mainstreamová média považovala za samozřejmou pozici Bílého domu, jistého v tom, že útok provedl Asad, a téměř chválila Trumpa, ačkoliv několik nezávislých odborníků tuto informaci zpochybnilo.

CNN: Prokázat „zásah“ Moskvy do francouzských voleb je jaksi nemožné!

Obvinění z vazeb Trumpovy administrativy s Moskvou je další téma, kdy hlavní média často ignorují fakta. Cohen připomíná, že argument, že rozhodnutí Američanů volit Trumpa ovlivnila „ruská propaganda“ v angličtině, je urážející. Podle něj dělají média z amerických občanů „bandu zombie“.

Nyní média usilovně šíří informace o tom, že se Moskva snaží ovlivnit volby ve Francii, podpořit tam svého kandidáta a zdiskreditovat jeho protivníky prostřednictví hackerských útoků. The New York Times napsaly o tom velký článek, ale poskytly k tomu vyjádření francouzského odborníka na digitální bezpečnost, který považuje pokusy obvinit Moskvu z hackerských  útoků za nic víc, než „divoké spekulace“.

„Proč NY Times se věnují článku o objemu asi tři tisíc slov příběhu, který je založen na divokých spekulacích?“ táže se Cohen.

Stephen Cohen opakovaně a neúnavně kritizoval média v USA, jako jsou The New York Times a The Washington Post za jejich názorovou podporu největších militantů ve vztahu k Rusku ze strany americké vlády. Poukazoval na to, jak aktivně zveřejňují nepravdivé informace o Trumpovi a Putinovi a stěžoval si na padající standardy žurnalistiky ve Spojených státech.

(kou, prvnizpravy.cz, thenation.com, foto: arch.)