Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Dva americké terminály LNG selhaly v nevhodnou dobu

Dva americké terminály LNG selhaly v nevhodnou dobu

Najednou selhaly dva terminály LNG ve Spojených státech. Kapacity, které jsou dočasně vyřazeny z provozu, tvoří téměř čtvrtinu celkové produkce zkapalněného plynu.

Amos J. Hochstein, hlavní poradce pro energetickou bezpečnost ministerstva zahraničí USA
26. října 2021 - 11:25

Zatímco Evropa a Asie soutěží o spotové dodávky LNG, Spojené státy dočasně zastavují kapacity dvou terminálů na výrobu zkapalněného zemního plynu. V plynovodech ve Freeportu LNG dochází k voskování kvůli nečistotám v plynu, uvádí Bloomberg s odkazem na zdroje. Partneři agentury uvedli, že dodávky LNG budou sníženy do začátku listopadu.

Mezitím došlo k mechanické poruše na třetí lince největšího terminálu Sabine Pass, uvedla agentura Bloomberg. Agentura se domnívá, že přerušení hrozí vážným omezením dodávek LNG, zatímco Evropa a Asie se snaží co nejvíce zvýšit nákupy, aby doplnily nízké zásoby paliva na zimu.

Podle RonhEnergy přijaly 24. října všechny terminály LNG 309 milionů metrů krychlových plynu. Celková kapacita Freeport LNG a třetí linky Sabine Pass je přitom 76 milionů metrů krychlových za den. Současný export amerického LNG by se tak mohl snížit o 24,5 %.


Poradce amerického ministerstva pro energetickou bezpečnost Amos Hochstein řekl, že Rusko může a mělo by dodávat více plynu do Evropy prostřednictvím stávajících plynovodů.

„O tom není pochyb a Mezinárodní energetická agentura potvrdila, že jediným dodavatelem, který by mohl tuto zimu ovlivnit energetickou bezpečnost Evropy, je Rusko," řekl Amos Hochstein, napsala agentura Reuters. Poradce pro energetickou bezpečnost amerického ministerstva zahraničí věří, že Rusko může zvýšit produkci, a to rychle, a dodávat plyn stávajícími plynovody.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)