Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Eurokomisař se zhrozil vypuknutím občanské války v Evropě!

Eurokomisař se zhrozil vypuknutím občanské války v Evropě!

Eskalace situace v Katalánsku vede k riziku občanské války ve středu Evropy, děsí se evropský komisař pro rozpočtové záležitosti Günther Oettinger.

Günther Oerttinger, evropský komisař
7. října 2017 - 10:10

„Situace je velmi, velmi znepokojující. V srdci Evropy dozrává občanská válka," cituje Oettingera deník The Independent.

Vyjádřil naději ohledně co nerychlejšího vyjednávání mezi Madridem a Barcelonou.

Podle něj je Evropská unie připravena tento dialog ulehčit, „pokud o to bude požádána".

Jistě jsou obavy eurokomisaře ohledně občanské války ve Španělsku zcela namístě. Centrální vláda v Madridu totiž nepokrytě hlásá, že má právo (a chystá se) vojensky zasáhnout v Katalánsku, za což ji tleská španělská nacionalistická falanga. A pokud jde o samotnou Evropskou komisi, ta zaujala dost nechutný postoj, kdy nebyla schopna razantně odmítnout řízenou policejní brutalitu proti účastníkům referenda, a naopak podpořila svojí "důvěrou" vládu v Madridu.


1. října proběhlo v Katalánsku referendum, jehož 90% účastníků hlasovalo pro odchod ze Španělska. Podle nejnovějších údajů bylo během nepokojů v regionu 893 lidí zraněno.

Vláda Katalánska bude v pondělí 9. října diskutovat o výsledcích referenda. Jak bylo uvedeno v médiích, je region schopen přijmout prohlášení o nezávislosti.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)