Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Bundeswehr se vyvléká z pod kontroly parlamentu!

FAZ: Bundeswehr se vyvléká z pod kontroly parlamentu!

Podle zprávy Frankfurter Allgemeine bude parlamentní zpráva o stavu vyzbroje Bundeswehru považována za „tajnou“, uvedl list s odkazem na otevřený dopis německého ministerstva obrany.

Ilustrační foto
14. března 2019 - 04:20

Publikace připomíná, že poslední takové zprávy svědčí o žalostném stavu ozbrojených systémů německé armády. Ministerstvo přitom popírá snahu skrýt negativní zprávy o Bundeswehru a snaží se vysvětlit své rozhodnutí bezpečnostními aspekty.

Německé ministerstvo obrany chce snížit množství otevřených informací o stavu tanků, letadel a lodí Bundeswehru, napsal Frankfurter Allgemeine. „Zpráva o hmotném stavu hlavních ozbrojených systémů Bundeswehru“ vydaná v Bundestagu bude od nynějška mít status „tajná“.

V otevřeném dopise ministerstvu obrany, který uvádí, že zpráva má „tajný“ status, je to vysvětleno následovně: za prvé, zpráva se stala rozsáhlejší a podrobnější, proto únik informací může poškodit bezpečnost Německa. Zadruhé se politická situace zostřila. Za třetí, role Německa v bezpečnostní politice se v poslední době stala významnější. V loňském roce byl Bundeswehr významnou součástí sil, které se účastnily cvičení NATO „Trident Juncture“, a tento rok převzalo Německo velení nad jedntkami zvýšené bojeschopnosti Aliance.
 
Publikace připomněla, že v uplynulých letech se ve zprávách objevily údaje naznačující nízkou bojovou připravenost Bundeswehru. Například podle údajů, které jsou v nich uvedeny, jsou všechny německé ponorky v přístavech a z 244 tanků Leopard a 128 stíhaček Eurofighter je pouze 105, resp. 39 bojeschopných.

 
Podle Frankfurter Allgemeine se úroveň utajení zprávy o stavu Bundeswehru několikrát změnila: od roku 2014 do roku 2015 byla nejnižší úroveň utajení ve vztahu „pouze pro oficiální použití“ a šla přímo poslancům. V letech 2016 a 2018 byly zprávy publikovány ve veřejné sféře. Nyní mají poslanci zakázáno dělat si poznámky během čtení zprávy, navíc se zavazují nezveřejňovat obdržené informace.
 
Podle tvrzení mluvčího německého ministerstva obrany nejsou opatření na zvýšení utajení spojena se snahou zabránit vzniku negativních zpráv o stavu Bundeswehru, ale jsou důsledkem zvýšené podrobnosti zprávy. Zástupce rezortu obrany však nemohl odpovědět na otázku publikace o tom, proč nebyla naplánováno zveřejnění zkrácené verze pro všeobecný přístup.

Poslanec zelených Tobias Lindner prohlásil, že rozhodnutí Ministerstva obrany je pro něj nepochopitelné. Lindner předpokládá, že bylo přijato buď „nezodpovědně“, nebo byla přijata  „velmi podivným výkladem“ povinnosti hlásit se parlamentu.

Veřejná diskuse o stavu Bundeswehru bude tedy velmi obtížná, konstatoval poněkud zaraženě list.

Inu tolik k „demokracii“, „transparentnosti“ a „zodpovědnosti vlády vůči parlamentu“ ve Spolkové republice Německo. A zvláště nelze nepřipomenout, že se jedná o zemi, jejíž tradiční a ničím nekontrolovaný militarismus v 20. století natolik „rozkvetl“, že ho nakonec „ocenil“ celý svět v Norimberku v talárech.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)