Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Němečtí policisté se nemají v Rusku přiznat, že jsou policisté

Focus: Němečtí policisté se nemají v Rusku přiznat, že jsou policisté

Vedení ministerstva vnitra v Dolním Sasku doporučuje svým zaměstnancům, aby se zdrželi osobních návštěv v Rusku, napsal Focus. Policistům rovněž radí skrýt své skutečné povolání.

Ilustrační foto
13. srpna 2017 - 10:10

Důvodem pro takovou opatrnost bylo zadržení v Petrohradě, a výslech tří německých policistů z podezření ze špionáže, píše se v článku.

Ministr vnitra Dolního Saska Boris Pistorius vydal policistům důrazné doporučení, aby upustili od osobních návštěv v Rusku.

Pracovníci ruské pohraniční stráže, která je přímo podřízena FSB, důkladně vyslýchali německé policisty ohledně jejich aktivit a interních služebních postupů, uvedl německý tisk. Na policisty byl vyvíjen velký tlak, protože byli podezření ze špionáže, za což jsou v Rusku velmi přísné tresty.

DE: Merkelová se obává útoků „kremelských hackerů" na německé volby

Co se stalo v Petrohradě - to není ojedinělý případ, pokračuje článek. V průběhu posledních měsíců byli němečtí policisté opakovaně vystaveni silnému tlaku ze strany ruské pohraniční služby, tvrdí autor a odkazem na anonymní zdroj v německých bezpečnostních službách.
 
V této souvislosti velitel policie v Dolním Sasku Henning Dreyer poradil svým podřízeným neuvádět při cestách do Ruska své pravé povolání. Doporučuje neutrální označení jako „úředník, zaměstnanec“ nebo „pracovník“. Nicméně, federální ministerstvo vnitra v Berlíně je k tomuto návrhu skeptické. „Pokud policista skryje skutečnou profesi, a pak ho odhalí, tak ho zcela určitě obviní ze špionáže,“ řekl Focusu vysoký úředník vnitra.

Mezi Ruskem a Německem panuje už několik let napětí kvůli situaci s Ukrajinou a sankcemi EU, jejichž motorem je právě Berlín. Zvyšuje ho i široce medializované paranoidní tvrzení bezpečnostních složek, že se Rusko pokusí ovlivnit výsledek německých parlamentních voleb. Navíc se profláklo, že německá tajná služba včetně policie masivně pomáhala americkým rozvědkám ve slídění a odposleších evropských politiků, včetně spojeneckých. V Rusku tedy němečtí policisté důvěru nevyvolávají.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)