Svátek má: Vilém

Zprávy

Velikost textu:

Gabriel: Obama se dopustil „velké chyby“ pokusem ponížit Rusko!

Gabriel: Obama se dopustil „velké chyby“ pokusem ponížit Rusko!

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel řekl, že administrativa současného prezidenta USA by měla napravit chybu ve vztahu k Rusku, kterou způsobil tým jeho předchůdce Baracka Obamy.

Sigmar Gabriel, německý ministr zahraničí
19.červen 2017 - 04:20

Gabriel to řekl v rozhovoru pro německý týdeník Welt am Sonntag.

Podle jeho názoru by bylo dobré, kdyby Trumpův tým začal hledat ve vztahu s Ruskem „změnu, nové kontakty, nová jednání“.

„Bez Ruska nemůžeme překonat konflikty v Sýrii, Libyi, na Ukrajině a jinde. Snaha Baraka Obamy ponížit Rusko bylo velkou chybou. Stále doufám, že Washington tuto chybu napraví,“ uvedl Gabriel.

Ale nyní to podle německého ministra vypadá tak, že Moskva i Washington se odvrátili od sebe navzájem.

Německo a Rakousko rozzuřily nové sankce USA proti Rusku!

Obama jako prezident opovržlivě označil Rusko za „regionální mocnost“, ale později připustil, že Moskva má velký vliv ve světě.

Donald Trump ještě před volbami a  po nástupu do úřadu, opakovaně prohlásil, že chce zlepšit vztahy s Ruskem, ale mnozí vysocí politici, včetně od Trumpova týmu, i nadále pokračují označovat Rusko hlavními hrozbami Spojených států. Kromě toho se nyní v Kongresu připravuje návrh zákona,, který má rozšířit protiruské sankce.

Minulý týden německý ministr zahraničních věcí ve společném prohlášení s kancléřem Rakouska vyslovili ostrou kritiku tohoto zákona, který je podle politiků ve své podstatě lobováním za zájmy amerického ropného a plynárenského průmyslu a ohrožuje Evropu zásobováním energií. Kromě toho návrh zákona kritizovala německá kancléřka Angela Merkelová.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)