Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Hacker Guccifer: Za útoky v USA stály americké úřady, NSA a CIA!

Hacker Guccifer: Za útoky v USA stály americké úřady, NSA a CIA!

Rumunský hacker Marcel Lehel Lazar, alias Guccifer, v rozhovoru pro Fox News uvedl, že kybernetické útoky v průběhu volební kampaně ve Spojených státech řídily samotné orgány USA.

Ilustrační foto
13. srpna 2017 - 07:25

Podle Lazara, ti co se pod jeho přezdívkou „Guccifer 2.0“ údajně nabourali do serverů demokratického národního výboru, nebyly ruské zvláštní služby, jak tvrdili američtí politici a  média. Uvedl to v e-mailovém rozhovoru, který uskutečnil s americkou televizí z rumunského vězení.

„Myslím, že Guccifer 2,0 je dílo Američanů. Guccifer 2.0 to je práce lidí z ministerstva zahraničí, kybernetické velení NSA a projekt Vault 7 CIA,“ prohlásil Lazar. Podle něj k tomuto závěru přišel na základě své patnáctiletéé zkušenosti hackera.

WSJ: Hacker Guccifer 2,0 rozčíleně popřel, že pracuje pro Rusko!
Obama důkazy nepředložil, ale další sankce uvalil

Lazar nepopírá, že v minulosti napadl počítače více než stovky Američanů, včetně asistenta Hillary Clintonová asistentem Sidneye Blumenthala, bývalého ministra zahraničí Colina Powella a členů rodiny Bushů. Přičemž využíval ke kybernetickým útokům ruské proxy-servery „kvůli rychlosti“.

Americké zpravodajské služby se domnívají, že hacker známý jako Guccifer 2.0, byl zapojen do kybernetického útoku na servery Národního výboru Demokratické strany. Tvrdily, že vzlom byl proveden na rozkaz z Moskvy. Guccifer 2,0 ale tato obvinění popřel.

V americkém Kongresu probíhá nezávislé vyšetřování zásahu údajného Moskvy do  amerických prezidentských voleb v listopadu 2016. Touto otázkou se zabývá zvláštní žalobce Robert Mueller, který paralelně vyšetřuje údajné „spojení“ okolí Donalda Trumpa s Ruskem.


Veškerá obvinění jsou založena na zprávě zpravodajské komunity USA, která však důkazy o ruské účasti na intervenci nepředložila. Navzdory skutečnosti, že vyšetřování ještě není dokončeno, administrativa Baraka Obamy, a následně Kongres USA uvalil sankce proti Moskvě.

Ruská vláda opakovaně popřela tvrzení, a poukázalo, že nejsou ničím podloženy.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: pl)