Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: Pro EU už není Čína partnerem, ale soupeřem!

Handelsblatt: Pro EU už není Čína partnerem, ale soupeřem!

Čína je strategickým konkurentem EU - takové prohlášení je obsaženo v nejnovější strategii zveřejněné Evropskou komisí, informoval Handelsblatt.

Ilustrační foto
14. března 2019 - 10:10

Jak noviny uvedly, ještě před dvěma lety Brusel nazýval Peking „partnerem“. Evropská komise nyní obviňuje Čínu z nekalé soutěže a také podezřívá čínskou vládu, že se snaží získat přístup k interním evropským údajům prostřednictvím technologií 5G.

Evropská politika vůči Číně by měla být „realističtější, asertivnější a všestrannější“, napsal Handelsblatt s odkazem na nedávno zveřejněnou strategii Evropské komise.

Strategie říká, že hospodářský růst Číny i nadále poskytuje příležitosti evropským podnikům, ale zároveň se Peking „stává strategickým konkurentem“ s využitím nekalých metod hospodářské soutěže. Na základě toho Komise požadovala přísnější pravidla pro otevřená nabídková řízení, jakož i zavedení jednotných bezpečnostních pravidel pro distribuci sítí 5G.
 
Publikace uvedla, že zveřejněná strategie bude základem pro summit EU, který se bude konat příští týden.

 
„Musíme chránit své vlastní zájmy, nedovolit Washingtonu nebo Pekingu vyvíjet na nás nátlak, sa stejně tak se nestavět za žádnou stranu,“ citoval Handelsblatt jednoho z evropských diplomatů.
 
Jak deník napsal, v politických a hospodářských kruzích roste přesvědčení, že EU by měla rozhodněji vystupovat proti rostoucí Číně. Přičemž v roce 2016 strategie EU týkající se ČLR předpokládala partnerství jako svůj hlavní cíl. Nový dokument Evropské komise hovoří o spolupráci pouze v oblasti ochrany klimatu.

Strategie také říká, že evropské podniky musí bojovat proti čínským firmám (často součást čínské Nové hedvábné stezky) podporované čínskou vládou levnými půjčkami. Evropská komise hodlá vyvíjet tlak na Peking, aby dodržoval pravidla WTO zakazující dotování průmyslu. Nástroje tlaku jsou plánovány na různé úrovni, poznamenal Handelsblatt. Za prvé, EU ukáže, že v otevřených evropských nabídkových řízeních budou zohledněny nejen nejnižší náklady, ale také environmentální a pracovní normy. Kromě toho se plánuje rozšíření pravidel EU o státní podpoře na třetí země: poté bude Brusel schopen zabránit převzetí společností, pokud kupující obdržel státní podporu.
 
Minulé úterý rovněž Evropský parlament varoval evropské společnosti před spoluprací s čínskými podniky (např. Huawei) při vývoji sítí 5G. Parlamentní usnesení odkazuje na „extrémní obavy“, že 5G zařízení „mohou obsahovat vložené „vstupy“, s nimiž se prý může výrobce a vládní úřady dostat k údajům a komunikaci EU. Čína to rozhořeně odmítá a žádá: "předložte důkaz"!

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)