Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov varoval USA před vměšováním do voleb v Rusku!

Lavrov varoval USA před vměšováním do voleb v Rusku!

Ruský ministr zahraničí poznamenal, že tato činnost je „americkou tradicí“, a že „ani neuvažují o tom, že se jedná o intervenci“.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
12. srpna 2017 - 07:25

Moskva nedovolí Washingtonu zasahovat do voleb, které proběhnou v Rusku. V pátek to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na setkání s účastníky fóra „Území významů na Kljazmě“,

Za  měsíc, 10. září, proběhnou v Rusku jednodenní volby, při nich se bude konat celkem 5,8 tisíc voleb na úrovni krajů a obcí. O šest měsíců později se bude volit prezident Ruské federace.

„Nevím, jaké má plány velvyslanectví USA, ale zaznamenali jsme řadu epizod, kdy byli američtí diplomaté přistiženi při nelegálních aktivitách. Naše příslušné služby musejí přijmout patřičná opatření,“ cituje Lavrova agentura TASS.

Putin: USA se vměšují do ruských voleb. Zvláště agresivně roce 2012!

Podle něj na velvyslanectví USA pracuje mnoho ruských občanů. Ti v souladu s Vídeňskou úmluvou mohou provádět pouze technické práce (řidiči, písaři, těsnopisci) a nemohou být zapojeni do „diplomatické činnosti, včetně politických aspektů“.

„Ale nebylo neobvyklé, když najaté místní osoby velvyslanectvím USA cestovaly do různých regionů, prováděly průzkumy u populace: jaké mají vztahy ke gubernátorovi, a celkově k federálnímu ústředí. V takových situacích jsme zdvořile požádali americké kolegy, aby s těmito lidmi ukončili oficiální vztahy,“ řekl Lavrov.

„Myslím, že je to v americké tradici. Možná, že to ani nepovažují za vměšování, protože si myslí, že mohou vše a mají to v krvi. Doufám, že po všech těch pochybných obvinění proti nám (zásahu do voleb amerického prezidenta), protože za 10 měsíců nebyl předložen žádný důkaz – celá ostrost tohoto tématu přinutí americký establishment znovu trochu zapřemýšlet,“ uvedl šéf ruského ministerstva zahraničí.


„Ale jestli k tomu dojde, máme zákony, Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, která předepisuje velmi konkrétní představy o tom, co mohou diplomaté dělat a co ne,“ zdůraznil varovně Lavrov a dodal, že se jimi bude Moskva „řídit“.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)