Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Francie musí vystoupit z NATO kvůli Trumpovi!

Le Figaro: Francie musí vystoupit z NATO kvůli Trumpovi!

Emmanuel Macron se stal novým ošklivým cílem tweetů Donalda Trumpa, připomíná na stránkách Le Figaro publicista Hadrien Desuin. Podle něj jsou „líbánky" mezi oběma prezidenty minulosti.

Ilustrační foto
15. listopadu 2018 - 04:20

Autor navrhuje využít „excesy" Trumpa, aby se Francie vyvlékla z pro ni nevýhodného členství v NATO, a přestala se řídit požadavky Washingtonu na mezinárodní politiku, včetně vztahů s Ruskem.

Jak uvedl Hadrien Desuin, novinář a odborník v oblasti mezinárodních vztahů a obrany v Le Figaro, cílem nejnovějších „obvyklých" tweetů pro Donalda Trumpa je francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož úsilí „svést" 45. prezidenta Spojených států se „rozhodně nevyplatil".

Trump mimo jiné uvedl, že během první a druhé světové války se Francouzi „již začali učit německy, dokud nepřišly Spojené státy“.

„Měl bych připomenout Donaldu Trumpovi, že režim Vichy zcela vyhoval Washingtonu, zatímco generál de Gaulle s velkými obtížemi přesvědčoval Roosevelta, aby ho uznal až v roce 1944?" odsekl Desouin.

Takže „líbánky" mezi oběma vůdci, které začaly 14. července 2017, korunované státní návštěvou Emmanuela Macrona do Washingtonu, zůstaly pouze vzpomínkou, konstatoval autor. Podle něj po 11. listopadu „nastal čas vzít si ponaučení z dvouletého zviditelnění transatlantické spolupráce".

Po jednostranném odstoupení od řady mezinárodních smluv a zpřísnění obchodních dohod Donald Trump nyní požaduje, aby Francie „zaplatila za NATO" pod hrozbou revize francouzsko-amerických spojeneckých vztahů. Vzhledem k tomu, že Francie je třetím největším přispěvatelem do Severoatlantické aliance, větším, než je Spojené království v tomto seznamu a těsně za Německem, je tato situace „nedůstojná velké mocnosti", která žárlí na francouzskou nezávislost, je přesvědčen novinář. Navíc většina „evropských vazalů" Spojených států vzdává hold NATO a její „vojenské okupaci", kupující zbraně „made in USA".


Současně podle názoru Desuina je myšlenka na vytvoření „evropské armády" - dokonce i pod záštitou NATO - „starým, marným snem" a navíc se již dávno vypařil. Čas od času si ho Evropané znovu připomínají, aby si dodaly sedůvěru, ale „téměř okamžitě zmizí". Tento projekt nebyl nikdy implementován, protože „Američané to nechtějí," a tak NATO „bylo a zůstane spojenectvím pod velením Spojených států", uvedl expert.

Severoatlantická aliance současně zaujímá stále agresivnější postoj vůči Rusku - zemi, která se postupně zotavuje od jejího zhroucení po skončení studené války, připomněl autor a upozornil na  „anachronismus" takového přístupu v době, kdy Čína rychle získává na síle. „Bohužel je prezident Trump je více talentovaný v oblasti vnitřních záležitostí než v zahraniční politice, a nezdá se, že by pochopil, jak nevhodná bude druhá studená válka s Ruskem," poznamenal Desuin.

Jak autor připomněl, v posledních letech se aktivita Spojených států a NATO v pobaltských zemích a bývalého bloku Varšavy výrazně zvýšila. Navíc Washington odstoupil od smlouvy INF a přinutil NATO financovat operační vývoj amerických systémů protiraketové obrany ve střední Evropě, což vyvolalo reakci a „demonstraci svalů" Ruska. „Kdyby se Francie a Německo vzdaly tlaku amerických generálů NATO, jednotky Washingtonu by už byly v Minsku, na Donbasu a na Krymu," domnívá se odborník.

Kromě toho protiruské sankce, které přijala EU na žádost Spojených států, přinutily Rusko, aby se „odvrátilo" od Evropy, s níž bylo připraveno znovu se sloučit po století odloučení. Aby se jim Moskva ubránila, byla nucena se obrátit směrem k Pekingu a Blízkému východu. „A současně chce Bílý dům, abychom ještě více zvýšili tón?" položil otázku publicista.

Desuin vyzval k tomu, aby se využily „excesy" Trumpa, aby se vystoupilo ze společné vojenské aliance se Spojenými státy, která tlačí na „rozdělení" evropského kontinentu a nepodporovat ekonomické sankce, které uvalily.

„Nedovolme, aby nás ponižoval prezident, který pohrdá slabými!" zdůraznil autor. Evropský pilíř NATO je iluzorní, evropská armáda je fiktivní, ale spojenectví evropských armád je stále možné. 75 let po druhé světové válce je načase, aby se Evropa emancipovala od amerického cvičení.

„Je načase, aby se Evropa osvobodila od americké opatrovnictví. Chyťme  Trumpa za slovo a vraťme velikost Francii a Evropě!" dodal autor.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)