Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Maďarský ministr: Nikdo nebude zasahovat do naší suverenity!

Maďarský ministr: Nikdo nebude zasahovat do naší suverenity!

Maďarsko se rozhodlo odmítnout dodávky plynu přes Ukrajinu kvůli energetické bezpečnosti své země. Budapešť je zejména nespokojená se stavem ukrajinského systému přepravy plynu.

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů
15. října 2021 - 07:20

Podle ministra Pétera Szijjárta  maďarské úřady věděly o potřebě seriózní rekonstrukce trasy přes Ukrajinu a odmítly návrh na příjem plynu přes Ukrajinu, protože by to nepřispělo k energetické bezpečnosti Maďarska.

Péter Szijjártó dodal, že Maďarsko taková rozhodnutí činí nezávisle a nikdo nemá právo zasahovat do suverenity země.Maďarsko a „Gazprom“ podepsaly smlouvu na 15 let na dodávku plynu obcházející Ukrajinu. Toto rozhodnutí přijala maďarská strana s cílem odebírat plyn obcházející Ukrajinu. Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny uvedlo, že „jde o výlučně politické, ekonomicky neodůvodněné rozhodnutí přijaté za účelem potěšení Kremlu a na úkor národních zájmů Ukrajiny a ukrajinsko-maďarských vztahů“.

Vedoucí odboru zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell se vyjádřil k dohodě mezi Ruskem a Maďarskem o dodávkách plynu obcházející Ukrajinu. Diplomat na dohodě neviděl nic nezákonného.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)