Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Modern Diplomacy: Rusko nemá ve volbách v USA žádné oblíbence

Modern Diplomacy: Rusko nemá ve volbách v USA žádné oblíbence

Ačkoli Putinovy komentáře o amerických prezidentských kandidátech se staly důvodem ke spekulacím o tom, na koho ruský vůdce sází, nemá žádné favority, píše Modern Diplomacy.

Putin nesází ani na Trumpa, ani na Bidena
17. října 2020 - 10:10

Podle portálu Moskva již dávno pochopila, že americká politika v praxi není určena rétorikou prezidentských kandidátů, ale konsensem elit a reálnými kroky administrativ.

Rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který byl zveřejněn minulou středu, se zjevně líbil americkým politologům a politikům. Do prezidentských voleb v USA zbývá méně než měsíc a komentáře ruského vůdce o dvou hlavních uchazečích Oválné pracovny se staly vrcholem politických prohlášení jak demokratů, tak republikánů, kteří přizpůsobili Putinova slova svým cílům, píše Modern Diplomacy.

Putinovo oznámení, že Joe Biden se drží „protiruské rétoriky“, podle všeho dále přesvědčilo demokraty, že jejich prezidentský kandidát dá tvrdý odpor Moskvě. Republikáni si však mohli plně užít paralelu, kterou Putin vytvořil mezi hodnotami Demokratické strany a Komunistické strany Sovětského svazu: „Rovnost, bratrstvo, co je na tom špatného?“ Tyto pokusy porozumět ruskému přístupu k listopadovým volbám jsou však plné sebeklamu a mají velmi omezenou hodnotu.

Pokud abstrahujeme od této domácí politiky, pak lze jen málo naznačit, že Rusko dává přednost některému z kandidátů. Nejde o Putinovy „smíšené signály“ nebo ujištění, ale o realismus a pragmatismus, které charakterizují ruský přístup. Ruské přísloví „Je lepší jednou vidět, než stokrát slyšet“ popisuje tuto situaci nejlepším možným způsobem: rétorika je jedna věc, ale činy jsou úplně jiné. Přičemž Rusko k takovým závěrům nedospělo okamžitě.

Během svého působení ve funkci prezidenta Vladimir Putin spolupracoval se čtyřmi americkými administrativami - dvěma demokratickými a dvěma republikánskými. Současně se k moci dostali dva z nich (Obamova a Trumpova vláda) s ochotou a snahou zlepšit vztahy mezi Washingtonem a Moskvou, ale v obou případech se jen zhoršily. V Kremlu tato situace samozřejmě nedává důvod k optimismu.


V době, kdy Obama utrpěl diplomatické fiasko, čelil Trump překážce tváří v tvář „russiagatu“. Jakákoli jednání s Ruskem, nebo dokonce standardní diplomacie, byla doprovázena přívalem obvinění, která souvisela s „machinacemi Hillary Clintonové“. Zpočátku Moskva doufala, že skandál brzy ustoupí, protože šlo o obvyklé hledání obětního beránka ze strany poraženého, ale poté, co čelila americkým akcím na světové scéně, to byla ta nejmenší obava.

Mezitím se zahraniční politika USA nikdy nedostala ze stínu, který visel nad současným prezidentem; v jejím rámci se zpravidla vedl nepřátelský a v některých případech provokativní směr vůči Rusku. Mluvíme zejména o několika balíčcích protiruských sankcí, represivních opatření vůči Nord Stream 2, zasílání vojenské pomoci na Ukrajinu a odstoupení od řady dohod o kontrole zbraní.

Trumpova rétorika se mu určitě líbila, ale květnatý jazyk neodrážel realitu mezinárodní politiky. Mnoho neúspěchů nicméně, podle Putina, vycházelo z „jistého dvoustranického konsensu o potřebě ovládnout Rusko“.

V této souvislosti, jak poznamenává Modern Diplomacy, vyvstává následující otázka: „Proč by Rusko mělo dát přednost kterémukoli ze dvou kandidátů, když kořen problému spočívá v dvoustranickém systému?“ Řada ruských odborníků se mezitím domnívá, že iniciativy na zlepšení vztahů selhaly ani ne tak kvůli konsensu obou stran, ale kvůli činům samotného Trumpa, který zničil strategický systém kontroly zbraní a zahájil údery na Sýrii.

Na druhou stranu Joe Biden skutečně zaujal agresivní postoj vůči Rusku a Putinovi - alespoň slovy. Popsal Rusko jako „nepřítele“ a pohrozil, že by mělo „zaplatit cenu“ za vměšování do voleb ve volbách v roce 2016.

Navzdory Bidenovu přesvědčení, že Putin „nemá duši“, jsou některé body, které mohou sloužit jako odrazový můstek pro normalizaci vztahů, viditelné, díky jeho agresivní rétorice. Vzhledem k tomu, že Trumpova administrativa nadále sabotuje Smlouvu o omezení strategických zbraní START III, jejíž platnost vyprší v únoru, prosazuje Biden její prodloužení - s čím Putin plně souhlasí. Biden tedy může na post prezidenta přinést určitou míru předvídatelnosti.

„Tak či onak, jádrem věci je, že Rusko vnímá Spojené státy jako integrální entitu, v níž celková politika vůči Moskvě daleko převažuje nad výroky nebo rétorikou prezidentských kandidátů. Dokud američtí politici nevymyslí rozumný směr, který vyhovuje Rusku i Spojeným státům, se pozice Ruska nezmění. Pro Moskvu paradoxní soubor možností v listopadovém hlasování - volba mezi prezidentem, který je teoreticky přátelský, ale nikoli v praxi, a prezidentem, který je nepřátelský v teorii, ale sdílí váš postoj v klíčových otázkách - nehraje žádnou roli. Výše uvedené ruské přísloví je jasné: „Lepší jednou vidět, než stokrát slyšet,“ uzavírá Modern Diplomacy.

(kou, prvnizpravy.cz, moderndiplomacy.eu, foto: arch.)