Svátek má: Tibor

Zprávy

Velikost textu:

Moderní středověk: V Alabamě může být potrat trestným činem!

Moderní středověk: V Alabamě může být potrat trestným činem!

Senátoři v americkém státě Alabama přijali zákon zakazující potrat kdykoliv během těhotenství, a to i v případech těhotenství v důsledku incestu a znásilnění, uvedla CBS News.

Ilustrační foto
16. května 2019 - 10:15

Zákon byl podpořen 25 senátory, 6 hlasů bylo proti návrhu zákona. Nyní půjde zákon ke guvernérce Kay Iveyové. Iveyová ještě neučinila prohlášení o tom, jaké rozhodnutí bude učiněno.

Zákon stanoví povolení k provedení potratu, pouze „k zabránění vážnému ohrožení zdraví" ženy.
Pokud bude zákon přijat, nabude účinnosti šest měsíců po podpisu. Umělé ukončení těhotenství ve státě se stane trestným činem, lékaři, kteří postup provedou, mohou být odsouzeni k trestu odnětí svobody až na 99 let.

Aktivisté doufají, že napadnou rozhodnutí senátorů v souladu s rozhodnutím Nejvyššího soudu USA z roku 1973, které chrání právo žen na provedení potratů.


Předtím guvernér amerického státu Georgie Brian Kemp podepsal zákon zakazující potrat. Zákon se  nevztahuje na případy, pokud jde o znásilnění, incest nebo ohrožení života budoucí matky. Takzvaný „zákon o srdečním tepu" byl předtím prošel v Mississippi, Kentucky a Ohio a je zvažován v několika jiných státech.

Tento závan středověké náboženské „průdérnosti“ je přitom v ostrém kontrastu s následnou politikou vysílání „synů“ Americky do všech konfliktů na planetě, aby zabíjeli a umírali. Navíc představa zachmuřených mužů v talárech rozhodujících, co může žena dělat a co nesmí se svým tělem je ssama o sobě dost temná.

(kou, prvnizpravy.cz, cbsnews.com, foto: arch.)