Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Nejdříve strach, ale když „ruští hackeři pomohli Merkelové“, tak je klid

Nejdříve strach, ale když „ruští hackeři pomohli Merkelové“, tak je klid

Zahraniční kybernetické útoky a dezinformační kampaně těsně před volbami do Bundestagu umlkly.

Ilustrační foto
6. října 2017 - 06:20

Hans-Georg Maaßen, vedoucí Spolkového úřadu na ochranu ústavy Spolkové republiky Německo, to oznámil na jednání v Bundestagu. Před členy Výboru pro kontrolu zpravodajství Maaßen řekl, že takové metody nebyly použity "protože politické náklady jsou prostě příliš vysoké".

Při nedávných volbách v USA a ve Francii byly ruské dezinformační kampaně tak zřejmé, že tentokrát nebyly úmyslně použity. Maaßen při přípravě německých voleb varoval před cizím vlivem.


"Na rozdíl od propagandy hlásané německými tajnými službami o připravovaných útocích, nedošlo při parlamentních volbách k žádným kybernetickým útokům,“ okomentoval Andrej Hunko, poslanec a člen Die Linke.

Odvolával se tak na odpověď ministerstva vnitra na jeho parlamentní otázku. Ve zprávě jsou uvedeny  pouze pokusy o útoky na strany a nově založené nadace, které již trvaly měsíce. Ministerstvo upozorňovalo na  "možné přípravy pokusů o ovlivnění voleb do Bundestagu". Hunko naopak považuje "kvalitu zprávy o avizovaných útocích, jako kdybyste ji vymýšleli někde při posezení nad kávou“.

(rp,prvnizpravy.cz,ntv, foto:arch.)